Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nikt nie zostanie bez dojazdu

Zastępcza komunikacja autobusowa, przywrócenie niektórych połączeń, konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie nowego rozkładu jazdy – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który od wielu lat jest promotorem publicznego transportu zbiorowego, w tym kolei, gasi kryzys wywołany roszczeniową postawą jednego z przewoźników.

 

Od 3 stycznia zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza obsługująca wszystkie zawieszone obecnie połączenia kolejowe. Obecnie prowadzimy w tej sprawie zaawansowane negocjacje z czterema firmami przewozowymi.

 

– Nikt nie zostanie pozbawiony możliwości dojazdu do pracy, do lekarza, czy szkoły. Rozpoczęliśmy uzgodnienia z lokalnymi samorządami, mamy też za sobą pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Od 18 stycznia zostaną przywrócone połączenia Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz. Warunkiem jest tu zniesienie niektórych obostrzeń przeciwepidemicznych i powrót młodzieży do szkół. Za nami pierwsze spotkanie konsultacyjne na ten temat z lokalnymi środowiskami, które odbyło się 17 grudnia w Unisławiu w powiecie chełmińskim. Wzięli z nim udział przedstawiciele władz samorządowych gmin Unisław i Dąbrowa Chełmińska oraz samorządu miejskiego Chełmży, a także reprezentujący mieszkańców społecznicy; samorząd województwa reprezentowała członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Podobne spotkanie odbędzie się również w sprawie rozkładu jazdy na linii do Czerska.   

 

W Urzędzie Marszałkowskim powstanie zespół analizujący koszty publicznego transportu pasażerskiego.

 

W grudniu na tory w Kujawsko-Pomorskiem wyjeżdżają codziennie 254 pociągi, w dwóch pierwszych tygodniach stycznia będą to 182 składy, a po 18 stycznia, kiedy planujemy odwieszenie linii do Czerska i do Chełmży, 198. Niektóre szczególnie rzadko uczęszczane przez pasażerów połączenia musiały zostać, przynajmniej na jakiś czas, zawieszone. Tam właśnie, po konsultacjach z samorządami lokalnymi, uruchamiamy autobusową komunikację zastępczą.

 

Zobacz:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 grudnia 2020 r.