Nestorki uhonorowane Medalem Marszałka
Odważna i ciekawa świata mieszkanka Bydgoszczy oraz sybiraczka, która osiedliła się w powiecie inowrocławskim – panie Halina Sadowska i Julianna Mierzwicka dołączyły do grona stuletnich mieszkanek regionu uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. 16 grudnia odwiedzili je przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
Julianna Mierzwicka urodziła się sto lat temu 16 grudnia. Pochodząca z Mazowsza jubilatka została w czasie wojny mocno dotknięta represjami. Początkowo została z rodziną deportowana na Wołyń. Później wspomina ciężką przeprawę, której celem była syberyjska tajga. Wraz z rodziną w nieludzkich warunkach, w siarczystym mrozie i panujący tam głodzie, w pocie czoła pracowała przy noszeniu drewna. Straciła tam siostrę, która zmarła na tyfus. Mimo trudów i smutków doświadczonych na syberyjskim pustkowiu, nie traciła siły do walki o przeżycie i nadziei na lepsze dni. W niewoli spędziła sześć lat. W wyniku amnestii więźniów i zesłańców, w 1946 roku po ciężkiej, wielotygodniowej podróży pani Julianna wróciła do ojczyzny. Osiedliła się w Wonorzu (powiat inowrocławski), gdzie poślubiła Kazimierza Mierzwickiego. Prowadzili wspólnie gospodarstwo rolne, wychowywali troje dzieci. Dzięki swojej zaradności pani Julianna łączyła pracę w gospodarstwie, prowadzenie domu i opiekę nad pociechami, w tym jednym niepełnosprawnym. Do niedawna wciąż czytała książki i prasę bez okularów. Obecnie mieszka w Wonorzu. Pełny biogram.
Halina Sadowska urodziła się w Warszawie 11 grudnia 1921 roku. Na Kujawach osiedliła się z mężem w czasie, gdy w stolicy toczyło się powstanie warszawskie. Początkowo związana z Toruniem, później już na stałe zamieszkała w Bydgoszczy, gdzie przebywa do dziś. Państwo Sadowscy doczekali trojga dzieci, najmłodsze z nich zmarło jako niemowlę. Pani Halina jest ciepłą osobą, pozytywnie nastawioną do życia. Zachowuje pogodę ducha i wciąż jest ciekawa świata. Interesuje ją historia, lubi także oglądać filmy. Pełny biogram.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
20 grudnia 2021 r.