Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Naukowcy z NASA i ESA w Kujawsko-Pomorskiem

W Kujawsko-Pomorskiem gościła międzynarodowa grupa uczonych pracujących nad projektem satelity Planck. Pobyt naukowców w naszym regionie wspierał Urząd Marszałkowski.

 

Projekt satelity Planck to obecnie największy wspólny projekt kosmiczny NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Satelita Planck został zaprojektowany do badania z najwyższą dokładnością resztek promieniowania, które wypełniło Wszechświat zaraz po Wielkim Wybuchu. Dane z Plancka, również ogólnodostępne, przyczyniają się do udzielenia odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań nowoczesnej nauki: jak powstał Wszechświat, jak ewoluował do stanu obecnego i jak będzie ewoluować w przyszłości? Przedsięwzięcie jest tegorocznym zwycięzcą prestiżowej nagrody „American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) Space System Award” przyznawanej za wybitne osiągnięcia w architekturze, analizie, projektowaniu i wdrażaniu systemów kosmicznych.

 

Grono zaangażowanych w projekt uczonych odbywa cykliczne spotkania. Do naszego regionu przyjechali naukowcy z USA, Kanady, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Norwegii, Etiopii, Iranu, Rosji, Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej. Wśród nich byli m.in. prof. Graca Rocha (Jet Propulsion Laboratory); kierujący pracami merytorycznymi toruńskiego spotkania prof. Krzysztof Górski z Jet Propulsion Laboratory  NASA oraz Yashar Akrami z Uniwersytetu w Haidelbergu.

 

Nasi goście poznali między innymi miejsca związane z urodzonym w Toruniu Mikołajem Kopernikiem. W poniedziałek (5 października) odwiedzili Astrobazę Kopernik w Unisławiu, gdzie spotkali się z Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym polskim kosmonautą . Wizyta trwała do 6 października.

 

Wizyty naukowców z NASA w naszym regionie są wynikiem działań województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie popularyzacji astronomii oraz realizacji wspólnych projektów edukacyjnych. Pobyt naukowców w Kujawsko-Pomorskiem wspiera Urząd Marszałkowski w ramach współpracy z Kolegium Jagiellońskim Toruńskiej Szkoły Wyższej. Informacja o ubiegłorocznej wizycie

 

Zadanie jest realizowane przez Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji oraz Departament Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

 

2 października 2015 r. 

ostatnia aktualizacja: 7 października 2015 r.

 

Fot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej Goiński