Aktualności

Nauka, samorządy i biznes dla zdrowej żywności

Nauka, samorządy i biznes dla zdrowej żywności

Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia „EnFoodLife” – to jeden z międzyregionalnych projektów badawczych przygotowywanych z udziałem naukowców z Kujaw i Pomorza, które znalazły się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. O realizacji przedsięwzięcia rozmawiali dziś (23 marca) w Toruniu marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego oraz przedstawiciele instytucji badawczych.

 

Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej to wykaz prowadzony przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wskazuje strategiczne przedsięwzięcia dla polskiej nauki, które mają przyczyniać się do jej rozwoju, a także nawiązywać do globalnych i długoterminowych wyzwań badawczych.Umieszczenie projektu na mapie nie oznacza jeszcze otrzymania środków na finansowanie przedsięwzięcia. Jest jednak wyrazem uznania ich przez polski rząd za projekty o strategicznym znaczeniu dla rozwoju nauki w naszym kraju.

 

Na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej znajdują się dwa przedsięwzięcia, w realizacji których znaczną rolę odgrywają jednostki naukowe z naszego regionu: Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych zakładające budowę wielkiego, minimum 90-metrowego radioteleskopu w sercu Borów Tucholskich (Dębowiec, gmina Osie) oraz Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia EnFoodLife.

 

Projekt „EnFoodLife” będzie platformą uczelnianej międzyregionalnej współpracy na rzecz  zdrowej żywności oraz poprawy jakości życia i zdrowia człowieka. Przedsięwzięcie koordynowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie realizowane będzie przez 17 jednostek badawczych z całego kraju. Wśród nich są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. UMK jest koordynatorem jednej z trzech części projektu poświęconej zdrowiu i jakości życia. Więcej informacji tutaj.

 

Trwają zaawansowane przygotowania do realizacji przedsięwzięcia. Naukowcy i samorządowcy pracują nad rozwinięciem, uszczegółowieniem i wyznaczeniem jego kolejnych etapów. – Jako marszałkowie województw uczestniczmy w dyskusji na temat projektu w kontekście wykorzystania efektów badań do rozwoju potencjału gospodarczego naszych regionów. Chcemy skorzystać ze środków unijnych na realizację tego zadania. W planach jest też rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia o poziom ogólnoeuropejski w ramach nowego instrumentu finansowego Komisji Europejskiej Knowledge and Innovation Communities (KICs) – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Toruniu odbyły się wczoraj i dziś (22-23 marca) spotkania grupy roboczej dotyczące współpracy samorządów i instytucji badawczych. Gośćmi marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera byli dzisiaj (23 marca) marszałkowie województw: dolnośląskiego Cezary Przybylski i warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin; przedstawiciele władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: rektor prof. Ryszard Józef Górecki i prorektor prof. Jerzy Jaroszewski; prorektor ds. nauki i innowacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusz Trziszka; dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu prof. Wojciech Witkiewicz oraz pełnomocnik zarządu województwa ds. innowacyjności prof. Bogusław Buszewski.

 

Uczestnicy spotkania przybliżyli założenia projektu „EnFoodLife” podczas spotkania z mediami:

  • wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego tutaj
  • wypowiedź prof. Ryszarda Józefa Góreckiego, rektora UWM w Olsztynie tutaj
  • wypowiedź marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego tutaj
  • wypowiedź marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Marka Brzezina tutaj
  • wypowiedź prorektora UP we Wrocławiu prof. Tadeusza Trziszki tutaj
  • wypowiedź dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu prof. Wojciecha Witkiewicza tutaj
  • wypowiedź prorektora UWM w Olsztynie prof. Jerzego Jaroszewskiego tutaj
  • wypowiedź pełnomocnika zarządu województwa ds. innowacyjności prof. Bogusława Buszewskiego tutaj

 

Także dzisiaj (23 marca) na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie „Najlepsza bezpieczna żywność – przetwórstwo, nawozy i opakowania – potencjał rozwojowy inteligentnej specjalizacji województwa kujawsko-pomorskiego”.

 

Czytaj też: Międzyregionalna współpraca naukowa

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

 

23 marca 2015 r.