Kolędy

Okładka świątecznej płyty z 2015 roku

Nasze najpiękniejsze kolędy (2015)

Zapraszamy do wysłuchania utworów z wydanej przez Urząd Marszałkowski świątecznej płyty ,,Kolędy w Kłóbce”. Na naszej stronie dostępne są także kolędy ze świątecznych krążków z lat ubiegłych.

Program ,,Kolędy w Kłóbce” to zbiór najbardziej znanych polskich kolęd wykonywanych w starannie odtworzonych wnętrzach dworu w Kłóbce – niegdysiejszej siedziby  rodu Orpiszewskich oraz Marii Wodzińskiej – muzy i jedynej narzeczonej Fryderyka Chopina. Wykonywane w towarzystwie fortepianu i skrzypiec utwory miały w tamtym czasie nie tylko wymiar religijny, ale również i patriotyczny. Zapraszamy do wysłuchania utworów:

Polskie kolędy wykonują: Agnieszka Olszewska (sopran), Urszula i Bogdan Lisowscy (Towarzystwo Miłośników Kłóbki im. Marii Wodzińskiej – Orpiszewskiej), zespół folklorystyczny „Marynia” z  Kłóbki w składzie: Agata Pawlik, Hanna Krzyżanowska, Natalia Wilińska, młodzież z chóru „Canto” we Włocławku w składzie: Marian Szczepański (dyrygent),  Ada Gliszczyńska, Anna Paluszkiewicz, Filip Waliszewski, Mateusz Wojciechowski oraz Martyna Sprawka i Natalia Walczak z chóru „Nutka” Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Solistom towarzyszy Kamila Sikorska – nauczycielka klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia w Radziejowie.

Na naszej stronie można wysłuchać i pobrać kolędy z płyt wydanych od 2009 roku. Wykonawcami świątecznych utworów w ubiegłych latach byli między innymi uczniowie szkół muzycznych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku oraz bydgoski zespół muzyki dawnej Collegium Vocale.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 grudnia 2015 r.