Aktualności

Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Nasze muzea zapraszają na zwiedzanie pod chmurką

Spacer przez wieś ulokowaną w środku miasta, odkrywanie życia osiemnastowiecznych rybaków, wizyta w dworze młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina – to możliwe w skansenach i muzeach na wolnym powietrzu. Zapraszamy do odwiedzenia: Kłóbki, Wielkiej Nieszawki, Kaszczorka, Torunia i Biskupina  na Kujawach i Pomorzu, wszystkie placówki są prowadzone przez samorząd województwa.

 

Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Szczególnie latem warte są odwiedzenia nasze parki etnograficzne i gród w Biskupinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pełni rolę organizatora dla trzech muzeów na terenie województwa.  Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferrowej od ponad 60 lat dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Kolejny kompleks działający pod  zarządem województwa to Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Instytucją samorządową jest również ponad stuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi skansen etnograficzny w Kłóbce.

 

Park Etnograficzny w Toruniu

 

Położony przy toruńskim Muzeum Etnograficznym to kawałek wsi w centrum miasta. W otoczeniu zieleni zwiedzimy i poznamy kompletnie urządzone zagrody: kujawską, z Borów Tucholskich, kaszubską, wiatrak koźlak, młyn wodny, kuźnię, remizę oraz obiekty małej architektury: przybudówki, piwnice-ziemianki, studnie, gołębnik, przydomowe ogródki kwiatowe i warzywne, a także krzyż, kapliczki przydrożne oraz przydomowe. We wnętrzach budynków eksponowane są przedmioty codziennego użytku, odzież, narzędzia pracy pszczelarza, rybaka i wiele innych. W skansenie organizowane są pokazy, zajęcia dla dzieci i grup zorganizowanych i wiele innych aktywności (szczegóły na stronie muzeum).

 

Park Etnograficzny w Biskupinie Kaszczorku

 

W skansenie położony nad Drwęcą (w pobliżu ujścia do Wisły) znajdują się budynki oraz narzędzia związane z pracą flisaków, rybaków i szkutników. Można tam zobaczyć autentyczną zagrodę rybacko-rolniczą z końca XVIII wieku, wiatę rybacką, barki mieszkalne, budki rybackie, prom przewozowy z przeprawy na rzece Nogat i inne eksponaty związane ze wspomnianymi zawodami (więcej).

 

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce

 

To pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu i najnowszy oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu, otwarty w 2018 roku. Położony przy ulicy Menonitów 14 park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc z Doliny Dolnej Wisły. Pierwszym z odtworzonych obiektów była drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, kolejnym będąca wysokiej klasy zabytkiem zagroda olendrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim. Imponująco prezentuje się zagroda z Kaniczek w Pomorskiem (rok budowy 1757), z charakterystycznymi podcieniami, piękną proporcją spadzistego dachu i malowanymi okiennicami. Jako jedne z ostatnich zmontowano spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (powiat świecki) i stodołę z Wielkiego Wełcza (powiat grudziądzki). Z dbałością o szczegóły odtworzono wnętrza. Są tu też pola i sady, a w sąsiedztwie uporządkowany cmentarz, który był wykorzystywany jeszcze w 1945 roku.

W każdy piątek sierpnia o godzinie 12 i 15 Olenderski Park Etnograficzny można zwiedzić z przewodnikiem, płacąc jedynie za bilet wstępu. Aby wziąć udział w zwiedzaniu należy napisać wiadomość na adres  sklepik.ope@etnomuzeum.pl lub zadzwonić pod numer tel. 513 677 255.

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce

 

Jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W skansenie malowniczo położonym nad rzeczką Lubieńką usytuowano kilkanaście obiektów z XVIII, XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. To chaty podcieniowe, zrębowe, kuźnia raz charakterystyczny dla pejzażu Kujaw wiatrak słupowy. Atrakcją skansenu są festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”, podczas których w warsztatach skansenu pracują rzemieślnicy, odbywają się występy ludowych muzyków i zespołów oraz kiermasze i degustacje lokalnych produktów.

 

W sąsiedztwie skansenu wiejskiego można podziwiać starannie odnowione wnętrza odbudowanego dworu Orpiszewskich.  Zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Poza odbudowa dworu przeprowadzono także renowację otaczającego go parku.Na liczącym ponad 13 hektarów terenie skansenu znajduje się także drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski). Zabytek odtworzono  w jego pierwotnym, barokowym kształcie. Więcej tutaj.  

 

Skansen archeologiczny w Biskupinie

 

To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (zlokalizowany na obszarze prawie 40 hektarów), na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. W jego obrębie mieszczą się rekonstrukcje obiektów z czterech epok dziejowych, pawilon wystawowy, zagroda ze zwierzętami i poletka z uprawami. Największym wydarzeniem organizowanym przez muzeum jest Festyn Archeologiczny, organizowany przez muzeum od 1995 roku. Corocznie, przez dziewięć wrześniowych dni dla kilkudziesięciu tysięcy gości rezerwat tętni życiem: kilkaset osób prowadzi rozmaite pokazy, rekonstrukcje wypełniają mieszkańcy, a dodatkową atrakcją są walki wojowników oraz inscenizacje, prelekcje i wykłady. Więcej w naszym materiale.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 sierpnia 2021 r. 

 

Biskupin, fot. Andrzej Goiński UMWKPBiskupin, fot. Andrzej Goiński UMWKPBiskupin, fot. Wojtek Szabelski, freepress.plBiskupin, fot. Wojtek Szabelski, freepress.plDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPDworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński UMWKPKłóbka skansen, fot. Andrzej Goinski UMWKPKłóbka skansen, fot. Andrzej Goinski UMWKPKłóbka skansen, fot. Andrzej Goinski UMWKPKłóbka skansen, fot. Andrzej Goinski UMWKPOlenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Olenderski Park Etnograficzny, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP