Nasz fundusz filmowy ma na koncie arcydzieło
Szansę na jedno z najważniejszych trofeów w świecie sztuki filmowej, Złote Lwy 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, ma najnowszy obraz Jerzego Skolimowskiego „11 minut”. Kujawsko-Pomorskie ma w nim swój skromny udział – dołożyliśmy się do jego budżetu, przekazując środki z pierwszego w historii regionalnego marszałkowskiego funduszu filmowego.
Kujawsko-pomorski fundusz filmowy to stworzone i finansowane przez samorząd województwa innowacyjne narzędzie kreatywnej promocji marek. Jako środek i mechanizm promocyjny wykorzystuje tak zwane lokowanie produktów. Dzięki niemu wspólnoty samorządowe naszego regionu, nasze firmy i organizacje pozarządowe promują się w filmach fabularnych, interesujących dokumentach, kultowych serialach i programach telewizyjnych. Łączna wartość wyasygnowanego dofinansowania to 3 miliony złotych. Wsparcie przekazaliśmy na 36 projektów, z których dziesięć to przedsięwzięcia promocyjne lokalnych samorządów, w ramach 23 promują się przedsiębiorstwa, jedno przygotowała pod własne potrzeby działająca we Włocławku organizacja pozarządowa, dwa dotyczą promocji regionu i są inicjatywą samorządu województwa. Wszystkie wsparte w ten sposób produkcje już powstały.
Z dofinasowaniem funduszu powstało osiem filmów, w tym dwa pełnometrażowe obrazy fabularne (oprócz „11 minut” także „Ekscentrycy” Janusza Majewskiego, premiera jeszcze tej jesieni) i interesujące dokumenty (m. in. „Ziggy Dust” Ryszarda Kruka); zrealizowano dwa sezony popularnego serialu „Lekarze” (rzecz dzieje się w Toruniu, w obsadzie sporo gwiazd) i dwa odcinki w kultowego „M jak miłość”; mamy też na koncie 11 programów telewizyjnych (w tym odcinki „Nie ma jak Polska” z Kujawsko-Pomorskiem w roli głównej).
– Program należy uznać za udany. Film i telewizja są jedną z najbardziej nośnych form promocji. Odbiorcy w całym kraju, a także za granicą dowiedzą się lub już się dowiedzieli o naszym regionie, jego najpiękniejszych miejscach, potencjale naszych firm – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Zakwalifikowany do konkursu głównego 72. MFF w Wenecji film wybitnego polskiego reżysera – jeden z dwóch dofinansowanych z naszego funduszu obrazów fabularnych, z Bydgoszczą jako lokowaną marką – zebrał po festiwalowej premierze same dobre recenzje i wielu towarzyszących imprezie krytyków i dziennikarzy uważa go zdecydowanego faworyta.
Czytaj też:
- Podsumowanie funduszu filmowego z udziałem marszałek Sejmu
- Informacja o wszystkich beneficjentach i ich projektach
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 września 2015 r.