Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Nasi strażacy

Otacza ich zasłużony szacunek społeczny. Wiadomo bowiem, że skuteczność akcji ratunkowych zależy nie tylko od coraz nowocześniejszego sprzętu, którym dysponują, i poziomu wyszkolenia, ale też od postawy moralnej i ludzkiej empatii każdego strażaka.

 

– Są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie. Bywa, że realizując piękną strażacką zasadę „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” narażają siebie, niosąc pomoc innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Z okazji Dnia Strażaka oficerom, aspirantom, podoficerom i szeregowym oraz pracownikom jednostek Państwowej Straży Pożarnej, a także druhom i druhnom jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej składam serdeczne podziękowania za zaangażowaną służbę i najlepsze życzenia satysfakcji zawodowej oraz wszelkiej pomyślności. 

 

Struktury Państwowej Straży Pożarnej w Kujawsko-Pomorskiem to komenda wojewódzka w Toruniu oraz 19 komend szczebla powiatowego – miejskich (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu) i powiatowych (w 15 miastach powiatowych). Podlega im 30 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy 1 600 oficerów, aspirantów, podoficerów i szeregowych pożarnictwa. Mamy też w regionie strażackie grupy specjalistyczne: ratownictwa wysokościowego (w Bydgoszczy), ratownictwa chemicznego (w Bydgoszczy i Włocławku), ratownictwa wodno-nurkowego (Bydgoszcz i Włocławek), ratownictwa technicznego (w Toruniu i Świeciu) oraz  poszukiwawczo-ratowniczą (w Chełmży pow. toruński).

 

Strażacy ochotnicy to ponad 800 jednostek w całym regionie, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób. Współpraca między formacjami PSP i Ochotniczej Straży Pożarnej jest wzorowa – strażacy wspólnie działają i wspólnie się szkolą.

 

– Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Wiele też się dzieje w sferze inwestycji związanych z modernizacją obiektów służących pożarnikom. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – W ostatnim czasie powstały m.in. nowoczesne centrum szkoleniowe w Łubiance w powiecie toruńskim i nowa siedziba jednostki PSP w Żninie.

 

Strażacy interweniują dziś nie tylko w przypadku pożarów, większość ich akcji (70 proc.) to interwencje innego typu, związane przede wszystkim z wypadkami komunikacyjnymi. W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem strażacy interweniowali 25 tysięcy razy.

 

W naszym regionie, w Bydgoszczy, działa jedyna w kraju Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej. (Oprócz tego w kraju funkcjonują jeszcze cztery szkoły pożarnicze – Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie oraz szkoły aspirantów straży pożarnej w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu.) Mamy także, podobnie jak inne województwa, ośrodek szkoleniowy przy Komendzie Wojewódzkiej PSP.

 

Kujawsko-pomorskimi strażakami dowodzi jeden z sześciu w kraju wysokich oficerów Państwowej Straży Pożarnej w randze generalskiej – komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Janusz Halak. 

 

Czytaj też: Nie żałujemy pieniędzy na bezpieczeństwo

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2017 r.