Aktualności

Uroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w 2015 roku, fot. Andrzej Goiński
Uroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w 2015 roku, fot. Andrzej Goiński

Hereditas Saeculorum

Do końca kwietnia trwa nabór zgłoszeń do marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Medale Hereditas Saeculorum przyznamy po raz piąty.

 

– Medale Hereditas Saeculorum to wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku rozszerzyliśmy katalog wnioskodawców, którzy mogą aplikować o to wyróżnienie o samorządy lokalne, fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami oraz muzea – mówi marszałek Piotr Całbecki .

 

Celem konkursu jest:

  • wyróżnienie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytku, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie mu świetności, utrwalenia wartości i znaczenia;
  • promocja dobrych praktyk przy realizacji prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku;
  • uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków i wykonawców prac;
  • wyróżnienie szczególnych osiągnięć w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami.

 

Wnioski w konkursie mogą składać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami, służby konserwatorskie oraz muzea. Najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wskaże powołana przez marszałka województwa kapituła konkursowa. Medale otrzymają zarządcy obiektów i wykonawcy prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

 

Zgłoszenia konkursowe można składać do 30 kwietnia. Więcej informacji, regulamin konkursu oraz wniosek do pobrania. Uroczystość wręczenia medali laureatom jest przewidziana podczas wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 we wrześniu.

 

Wśród laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu znaleźli się Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Ksiądz Andrzej Regent, Proboszcz Parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Topolnie (gmina Pruszcz, powiat świecki), Wiesław Podraza, prezes Sanplast S.A oraz profesor Bogumiła J. Rouba, (Uniwersytet Mikołaja Kopernika). Lista laureatów wszystkich edycji.

 

Czytaj też:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

 

23 marca 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2016 r.