Aktualności

Fot. Kościół Michała Archanioła w Siedlimowie (powiat mogileński), fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Fot. Kościół Michała Archanioła w Siedlimowie (powiat mogileński), fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Dotacje na restaurację zabytków

Niemal 200 zadań – prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych – związanych z ochroną zabytkowych obiektów Kujaw i Pomorza ma szansę na realizację w 2016 roku dzięki wsparciu samorządu województwa ze środków budżetowych oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość dofinansowania to 7,2 miliona złotych.

 

– Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W latach 2009-2015 marszałkowskie środki umożliwiły realizację ponad 800 zadań. Suma dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa to blisko 60 milionów złotych. Wsparcie trafiło m. in. na naprawę dachów i wiekowych murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia.

 

 

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2016 roku zakończył się w grudniu. Zarząd województwa zaproponował udzielenie dofinansowania na realizację 191 przedsięwzięć. Uchwałę o udzieleniu wsparcia przyjął podczas ostatniej sesji sejmik województwa. Planowana suma dofinansowania ze środków budżetu województwa oraz RPO to 7,2 miliona złotych.

 

Środki trafią między innymi na prace konserwatorskie przy wieży kościoła Andrzeja Apostoła w Brudzawach (powiat brodnicki), dwa etapy remontu dachu kościoła Narodzenia NMP w Czarżu (powiat bydgoski), prace konserwatorsko-restauratorskie polichromii kościoła św. Mateusza w Ostrowie nad Gopłem (powiat inowrocławski), remont elewacji klasztoru w Markowicach (powiat mogileński) oraz remont dachu pałacu w Bąkowie (powiat świecki).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 marca 2016 r.