Aktualności

Oficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKP
Oficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKP

Na dożynkach u Polaków na Litwie

Na zaproszenie mera litewskiego Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza delegacja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, której przewodniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, wzięła udział w uroczystościach dożynkowych (10-12 września) w tym zaprzyjaźnionym litewskim rejonie.

 

Marszałek Zbigniew Ostrowski spotkał się również z władzami rejonu solecznickiego oraz społecznościami lokalnymi skupionymi wokół tamtejszych polskich szkół. Osoby deklarujące się jako Polacy stanowią 80 proc. mieszkańców tej części Okręgu Wileńskiego na Litwie.

 

Relacje naszego województwa z Wileńszczyzną pozostają silne, czego przykładem jest m.in. powstałe z inicjatywy toruńskiego środowiska akademickiego Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, z misją niesienia wszechstronnej pomocy mieszkającym tam Polakom oraz podtrzymywania tradycji kresowych w Polsce. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat wspiera tamtejszych Polaków w pielęgnowaniu i popularyzacji tradycji i języka, a także więzi z krajem.

 

Niezwykle ważną rolę w kultywowaniu polskich tradycji oraz podtrzymywaniu poczucia tożsamości narodowej w rejonie solecznickim pełni polskojęzyczne szkolnictwo. Corocznie od 2014 roku odbywa się wspierany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego  Międzynarodowy Festiwal Szkół Muzycznych Integracje Muzyczne, realizowany przez szkoły muzyczne w Chełmży, Czernikowie, Lipnie, Górsku, Osieku, Chełmnie, Kowalewie Pomorskim, Golubiu-Dobrzyniu i Toruniu we współpracy ze szkołami muzycznymi i sztuk pięknych w Solecznikach, Ejszyszkach i Jaszunach. Każdego lata polska młodzież z Litwy odwiedza nasze województwo. Podczas tych wizyt młodzi ludzie mają szansę poznać kulturę swoich przodków i poszerzyć wiedzę o Polsce.

 

Departament Współpracy Międzynarodowej

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 września 2021 r.

 

Oficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKPOficjalna wizyta w litewskim Rejonie Solecznickim, fot. UMWKP