Aktualności

Steven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Steven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Motocyklem ze Szkocji na Kujawy i Pomorze

Województwo kujawsko-pomorskie odwiedza Steven Mackay, który na swoim motocyklu przyjechał do Polski ze Szkocji. Nasz gość pochodzi z zaprzyjaźnionego regionu Fife, jest emerytowanym policjantem, aktywistą i filantropem, a także blogerem rozmiłowanym w historii, zwłaszcza tej polsko-szkockiej. Na kilka miesięcy przed podróżą zaczął uczyć się języka polskiego.

 

Celem rajdu przez Europę jest m.in. upamiętnienie roli Cichociemnych podczas II Wojny Światowej, uczczenie rocznicy śmierci generała Sosabowskiego i przypomnienie o wielowiekowych więzach między Polską i Szkocją oraz wsparcie instytucji charytatywnych w regionie Fife.

 

Decyzja o podróży do Polski jest konsekwencją wizyty Steven Mackaya w Leven, gdzie znajduje się pomnik poświęcony polskim żołnierzom – I Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, która miała swoje obozy treningowe w Fife. Ci tzw. Cichociemni szkoleni byli w celu prowadzenia walk partyzanckich na terenie okupowanego kraju. Nasz gość chce przypomnieć swym rajdem, że mamy wspólną historię i że więcej nas łączy niż dzieli.

 

Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego

 

27 października 2017 r.

 

Steven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSteven Mackay podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl