Aktualności

Trening toruńskiej szkółki kolarskiej, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP
Trening toruńskiej szkółki kolarskiej, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP

Młodzi trenują kolarstwo

W okresie wakacyjnym rowerzyści nie rezygnują z treningów. Ponad 500 młodych cyklistek i cyklistów z naszego regionu bierze udział w zajęciach kolarskich. W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 36 szkółek, których działalność współfinansuje samorząd województwa.

 

– W regionie inwestujemy nie tylko w rozbudowę bazy sportowej, ale również w projekty wspierające aktywność fizyczną mieszkańców. Szczególnie zależy nam na zachęceniu do uprawiania sportu jak największej liczby dzieci i młodzieży – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W naszym województwie działa 36 szkółek kolarskich, funkcjonujących na terenie 29 gmin i 12 powiatów. Udział w szkółkach jest wstępem do uprawiania kolarstwa w profesjonalnych klubach. W ramach projektu wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w sprzęt: rowery, kaski i stroje. Dwugodzinne treningi  odbywają się 2-3 razy w tygodniu w piętnastoosobowych grupach. Realizacja programu potrwa do końca roku.

 

Projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich realizowany jest już szósty sezon. W tym roku na realizację zadania samorząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych. Łącznie od 2015 roku wsparliśmy działanie szkółek kwotą 1 miliona 180 tysięcy złotych. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Autonomiczna Ludowa Kolarska Sekcja STAL Grudziądz.

 

 

Kujawsko-Pomorskie Szkółki Kolarskie w liczbach:

  • na terenie 29 gmin i 12 powiatów w województwie działa 36 szkółek kolarskich
  • w każdej szkółce trenuje 15 dzieci
  • w szóstej edycji programu bierze udział 525 młodych adeptów kolarstwa
  • w szkółkach trenują młodzi w wieku 11-15 lat
  • dwugodzinne zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu
  • od 2015 roku samorząd województwa wsparł program kwotą blisko 1,2 miliona złotych.

 

Wśród współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży są także lekcje pływania i zajęcia z lekkiej atletyki. Koordynatorem projektu „Lekkoatletyka dla każdego” jest wybrany w konkursie Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki w Bydgoszczy. Realizacja programu „Umiem pływać” została wznowiona 26 czerwca po przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

 

Od początku czerwca miłośnicy dwóch kółek biorą udział w rajdach z cyklu Kujawsko-Pomorskie na rowery. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa jest realizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik sam wybiera dzień, w którym pokonuje zaproponowaną trasę. Do niedzieli (5 lipca) trwa rajd w Żninie, ruszyły już zapisy na przejazd w Lipnie. Na kolejne zapraszamy do Brodnicy i Bydgoszczy. Więcej informacji w naszym materiale.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca 2020 r.