Aktualności

Szkółki kolarskie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Szkółki kolarskie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Młodzi kolarze na treningach

Ponad pół tysiąca młodych cyklistek i cyklistów uczestniczy w zajęciach w szkółkach kolarskich dzięki projektowi współfinansowanemu przez samorząd województwa.

 

 – „Kujawsko-pomorskie szkółki kolarskie” to jeden z większych programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Na Kujawach i Pomorzu mamy wielu utalentowanych młodych sportowców, treningi to świetna okazja by odkrywać ich oraz zarażać pasją do zdrowego i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich ma na celu upowszechnianie aktywności fizycznej wśród młodzieży i promocję kolarstwa. W tym roku na realizację zadania samorząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych, program jest realizowany od 2015 roku. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów kolarstwa i odbywają się 3 razy w tygodniu. Uczestnicy mają od 11 do 15 lat, a udział w projekcie umożliwia im start w wojewódzkiej lidze kolarskiej o puchar marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W naszym województwie działają 34 szkółki kolarskie, funkcjonujące na terenie 27 gmin. Udział w szkółkach jest wstępem do uprawiania kolarstwa w profesjonalnych klubach. Bezpośredni nadzór nad pracą szkółek sprawują instruktorzy i szkoleniowcy z wiodących klubów kolarskich w regionie: UKS Copernicus Toruń, ALKS Stal Grudziądz i TKK Pacific Toruń.

 

Wśród współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski programów upowszechniania sportu są także lekcje pływania oraz zajęcia lekkoatletyczne. W celu niesienia pomocy obywatelom Ukrainy zarząd województwa ogłosił nabór ofert na dofinansowanie treningów i szkolenia sportowego zawodniczek i zawodników z Ukrainy. Wsparcie finansowe pozwoli dalej rozwijać pasję sportową osób dotkniętych wojną. Na ten cel przeznaczono środki w wysokości 300 tysięcy złotych.

 

Kujawsko-pomorskie szkółki kolarskie w liczbach:

  • W zajęciach udział weźmie 525 młodych cyklistów
  • Samorząd województwa przekazał na ten cel 200 tysięcy złotych
  • W naszym województwie działają 34 szkółki kolarskie
  • 27 gmin ma na swoim terenie przynajmniej jedną szkółkę.

 

Lista gmin biorących udział w projekcie „Kujawsko-pomorskie szkółki kolarskie” współfinansowanym przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 listopada 2022 r.