Aktualności

W zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej Goiński
W zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej Goiński

Mistrzynie w szkołach

To było wielkie wydarzenie dla uczennic z Kujawsko-Pomorskiego. We wtorek (15 maja) w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Grębocinie (gmina Lubicz, powiat toruński) odbyła się specjalna lekcja wychowania fizycznego z udziałem mistrzyń sportu. Fundacja Otylii Jędrzejczak oraz samorząd województwa realizują wspólnie program „Mistrzynie w szkołach”. W zajęciach wzięło udział 350 uczennic z blisko 20 szkół z regionu

 

Cieszę, że współpracujemy z Otylią w projekcie, który ma zapobiegać wyłączeniu dziewcząt i młodych kobiet z aktywności fizycznej. Chcemy wspólnie promować zdrowy styl życia i uświadamiać istotną rolę sportu w rozwoju młodego pokolenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem akcji jest mobilizacja dziewcząt w wieku szkolnym do zwiększenia aktywności ruchowej, ale także pokazanie, że przez sport mogą realizować swoje marzenia, także te pozasportowe. Cechy, które wypracowuje się w sporcie mają pomóc im realizować inne marzenia – mówi Otylia Jędrzejczak.

 

Była wspaniała pływaczka – mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i rekordzistka świata – zaprosiła do Grębocina:

 • Oktawię Nowacką – brązową medalistkę igrzysk w Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym,
 • Luizę Złotkowską – srebrną i brązową medalistkę igrzysk w Soczi i Vancouver w łyżwiarstwie szybkim,
 • Igę Baumgart – brązową medalistkę Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce oraz halową mistrzynię Europy i halową mistrzynię świata,
 • Patrycję Maliszewską – multimedalistkę Mistrzostw Europy w short tracku,
 • Karolinę Karasiewicz – mistrzynię Polski elity w kolarstwie szosowym.

 

W praktyce „Mistrzynie w szkołach” to po prostu specjalna lekcja WF podczas której do uczestniczek trafia jasny przekaz. Dowiadują się, że sport uczy determinacji, konsekwencji w dążeniu do celu, ale także szacunku do samego siebie i otoczenia – dodaje Jędrzejczak. Bez wątpienia obecność tak wielu wspaniałych gwiazd sportu była wielką atrakcją dla uczestniczek z gminy Lubicz i innych gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Impreza w Grębocinie odbyła się we wtorek, 15 maja, w hali sportowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II. Infrastruktura sportowa przy szkole może być wizytówką gminy – hala dysponuje trybunami na pięćset osób, a tuż obok jest kompleks „orlika”. Spotkanie uroczyście otworzyli marszałek Piotr Całbecki oraz członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska wraz z wójtem gminy Lubicz Markiem Olszewskim i Otylią Jędrzejczak.

 

Szkoły, których uczennice uczestniczyły w spotkaniu:

 • Zespół Szkół w Zbójnie (powiat golubsko-dobrzyński),
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Wojciecha w Inowrocławiu,
 • Szkoła Podstawowa w Ugoszczu (powiat rypiński),
 • Zespół Szkół w Skrwilnie (powiat rypiński),
 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Grudziądzu,
 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Inowrocławiu,
 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Rypinie,
 • Szkoła Podstawowa w Rużu (powiat golubsko-dobrzyński),
 • Zespół Szkół w Działyniu (powiat golubsko-dobrzyński),
 • Szkoła Podstawowa w Klonowie (powiat tucholski),
 • Szkoły z gminy Lubicz (powiat toruński),
 • Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach (powiat lipnowski).

 

Program „Mistrzynie w szkołach” jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami imprezy w Grębocinie byli Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gmina Lubicz. W 2018 roku Fundacja Otylii Jędrzejczak w ramach tego programu zorganizuje trzy spotkania uczennic ze wspaniałymi sportsmenkami. Po Grębocinie kolejne odsłony akcji „Mistrzynie w szkołach” odbędą się w Pustkowie-Osiedlu koło Dębicy oraz w Poznaniu.

 

Więcej informacji na stronie www.mistrzyniewszkolach.pl.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

15 maja 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 16 maja 2018 r.

 

W zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Andrzej GoińskiW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł SkrabaW zajęciach wzięło udział 350 uczennic z kujawsko-pomorskich szkół, fot. Paweł Skraba