Aktualności

Minister Anna Streżyńska i marszałek Piotr Całbecki podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Minister Anna Streżyńska i marszałek Piotr Całbecki podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Minister Streżyńska: Kujawsko-Pomorskie może być wzorem

Ministerstwo Cyfryzacji chwali nasz e-system informacji przestrzennej i zapowiada wdrożenie wzorowanego na nim systemu ogólnokrajowego, a dziesięć kujawsko-pomorskich szkół zostaje dołączonych do pilotażowego rządowego programu zapewniającego placówkom oświatowym szybki światłowodowy internet – takie są najważniejsze ustalenia spotkania minister Anny Streżyńskiej i marszałka Piotra Całbeckiego z 11 kwietnia.

 

– Podczas kilkugodzinnego spotkania mieliśmy zaszczyt i przyjemność przedstawić to co dotychczas zrobiliśmy w dziedzinie cyfryzacji w naszym regionie. Takie spotkania są bezcenne, bo ten obszar jest bardzo dynamiczny. W RPO jest dużo pieniędzy na cyfryzację, podobnie w krajowych programach operacyjnych. Systemy budowane na poziomie krajowym i regionalnym muszą ze sobą współpracować, musza się „widzieć” by powstały w ten sposób system usług publicznych online był sprawny i przyjazny obywatelom. Cyfryzacja jest motorem przyspieszenia wszędzie tam, gdzie jest ono niezbędne – powiedział po spotkaniu, podczas wspólnego z minister Streżyńską briefingu prasowego, marszałek Piotr Całbecki.  

 

Minister cyfryzacji w swoim wystąpieniu podkreśliła, że jest pod wrażeniem wdrożonych w Kujawsko-Pomorskiem rozwiązań informatycznych w dziedzinie edukacji, ochrony zdrowia, kultury i administracji. – Możemy z powodzeniem czerpać z waszego doświadczenia przygotowując rozwiązania na poziomie systemów krajowych. Systemu informacji przestrzennej mogę tylko pogratulować i prosić pana marszałka, by wsparł nasze starania o zbudowanie podobnego na poziomie krajowym – stwierdziła.

 

Minister Streżyńskiej bardzo podobały się też nasze programy w dziedzinie e-edukacji – zarówno tablice interaktywne w szkołach, jak i Kujawsko-Pomorska Platforma Edukacyjna. Efektem jest dokooptowanie jeszcze w tym roku dziesięciu kujawsko-pomorskich szkół (z różnych poziomów nauczania i różnej wielkości) do programu pilotażowego, będącego wstępem do wyposażenia wszystkich 32 tysięcy placówek szkolnych w całym kraju w szerokopasmowe internetowe łącza światłowodowe. – Nabór rozpoczynamy jesienią, w  tej chwili prowadzimy małe pilotaże na Podlasiu i Mazowszu, ale widząc to co tutaj się dzieje – bezprzykładne zainteresowanie władz regionu dla spraw edukacji – postanowiliśmy pokazać, jak może tu zadziałać synergia – podkreśliła.

 

W rozmowach w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli także wiceministrowie w resorcie cyfryzacji Witold Kołodziejski i Piotr Woźny oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 kwietnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2016 r.

 

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl