Aktualności

Marianna Wieniecka, fot. UM Włocławek
Marianna Wieniecka, fot. UM Włocławek

Mieszkanki województwa z marszałkowskimi medalami

Przeżyła trudne pięć lat robót przymusowych na niemieckiej wyspie. Od urodzenia związana z naszym regionem, pani Marianna Wieniecka z Włocławka dołączyła do grona Rówieśników Niepodległej. W piątek (14 stycznia) otrzymała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odwiedził ją członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i prezydent miasta Włocławka Marek Wojtkowski. Odznaczono również jubilatkę z Solca Kujawskiego (powiat bydgoski), pasjonatkę szycia i matkę pięciorga dzieci panią Annę Kozioł.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Marianna Wieniecka urodziła się w Siedliminie (powiat włocławski), w wieku 9 lat po śmierci matki zamieszkała z babcią we Włocławku. Czas wojny był dla pani Marianny dotkliwy i związany z tęsknotą za ojczyzną i domem. Została deportowana na niemiecką wyspę Rügen na roboty przymusowe aż do końca okupacji. Dwa lata po powrocie do kraju poślubiła Adama, z którym wychowywała troje dzieci. Ciepło wspomina trwające czterdzieści siedem lat małżeństwo. Pani Marianna to wciąż samodzielna i dzielna kobieta, obronną ręką przeszła zakażenie koronawirusem. Jest rozmowną i życzliwą osobą. Ma pięcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt. Pełny biogram.

 

Marianna Wieniecka, fot. UM Włocławek Marianna Wieniecka, fot. UM Włocławek Marianna Wieniecka, fot. UM Włocławek

 

Anna Kozioł urodziła się 20 grudnia 1921 roku w Jadownikach Mokrych (województwo małopolskie, powiat tarnowski). Na Kujawach i Pomorzu osiedliła się wraz z mężem Władysławem w 1947 roku. Pani Anna zajmowała się domem i wychowywaniem pięciorga dzieci. Ulubionymi zajęciami nestorki było uprawianie działki i szycie. Czas wolny poświęcała czytaniu. Mieszka w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski). Pełny biogram.

 

Anna Kozioł, fot. archiwum rodziny
Anna Kozioł, fot. archiwum rodziny

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2022 r.