Aktualności

Cecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Cecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Mieszkanki regionu z marszałkowskim medalem

Panie Cecylia Podralska i Leokadia Szczepańska w ubiegłym tygodniu dołączyły do szacownego grona Rówieśników Niepodległej. Z okazji ich setnych urodzin odwiedzili je wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, przekazując im marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

25 września 1922 roku w Suchorzowie (województwo podkarpackie, powiat tarnobrzeski) urodziła się Leokadia Szczepańska. Spędziła tam wczesne dzieciństwo, do około drugiego roku życia, a później z rodziną przeniosła się do Przyłubia (powiat bydgoski). Tam pani Leokadia ukończyła 4 klasy szkoły podstawowej. Naukę kontynuowała w szkole w Solcu Kujawskim, gdzie ukończyła klasę siódmą. Po zakończeniu edukacji, wraz z rodzeństwem pracowała na roli. Wszystko zmieniło się, kiedy wybuchła II wojna światowa. Pod groźbą wywózki do obozu rodziną wyjechali do rodziny na południe kraju, gdzie spędzili 5 lat, które były przepełnione strachem przed wojną. W 1945 roku powrócili całą rodziną do Przyłubia. Po zakończeniu wojny i całkowitym wycofaniu wojsk, rodzina spokojnie zamieszkała w swoim dawnym domu. W 1949 roku zmarł ojciec pani Leokadii. Rok później, w lipcu 1950 roku, pani Leokadia stanęła na ślubnym kobiercu z mieszkańcem Solca Kujawskiego Franciszkiem Szczepańskim. Przeprowadziła się na jego gospodarstwo, którym wspólnie się zajmowali. Mieli troje dzieci – syna i dwie córki. Finalnie sprzedali gospodarstwo w Przyłubiu i powrócili do Solca, gdzie seniorka mieszka do dziś. Pani Leokadia całe życie poświęciła pracy na roli. Była niezwykle pracowita, sumienna i zaangażowana. Doczekała się sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Co rok odwiedzała Częstochowę, jest osobą religijną. Dobrze czuje się w otoczeniu natury, z oddaniem pielęgnowała swój ogród i kwiaty. Pani Leokadia jest także pasjonatką muzyki poważnej i operowej. Śpiew towarzyszył jej w codziennych pracach, uprzyjemniając czas. Pełny biogram.

 

Cecylia Podralska przyszła na świat 30 września 1922 roku w Olesznie w obecnym powiecie lipnowskim. Miała ośmioro rodzeństwa. Gdy wybuchła wojna, mimo młodego wieku została skierowana na roboty przymusowe w niemieckim majątku. Gdy w 1945 roku powróciła w rodzinne strony, pracowała z rodzicami na gospodarstwie, później poślubiła Józefa Podralskiego. Pani Cecylia przez całe życie pracowała wraz z małżonkiem na roli. Była oddaną i zaangażowaną gospodynią domową. Dbała o rodzinę, mimo wielu obowiązków związanych z gospodarstwem domowym zawsze znajdowała czas na opiekę nad chorym szwagrem i rodzicami. Mimo wielu życiowych trudności znajdowała także czas na aktywność w kole gospodyń wiejskich. Dodatkowo, w zastępstwie prefekta, była katechetką w szkole. Doczekała siedmiorga wnucząt i jedenaściorga prawnucząt. Obecnie wciąż mieszka w Olesznie. Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 października 2022 r.

 

Leokadia Szczepańska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPLeokadia Szczepańska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPLeokadia Szczepańska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPLeokadia Szczepańska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPLeokadia Szczepańska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPLeokadia Szczepańska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPCecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPCecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPCecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPCecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPCecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPCecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP