Mieszkanki regionu z marszałkowskim medalem
Panie Cecylia Podralska i Leokadia Szczepańska w ubiegłym tygodniu dołączyły do szacownego grona Rówieśników Niepodległej. Z okazji ich setnych urodzin odwiedzili je wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, przekazując im marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
25 września 1922 roku w Suchorzowie (województwo podkarpackie, powiat tarnobrzeski) urodziła się Leokadia Szczepańska. Spędziła tam wczesne dzieciństwo, do około drugiego roku życia, a później z rodziną przeniosła się do Przyłubia (powiat bydgoski). Tam pani Leokadia ukończyła 4 klasy szkoły podstawowej. Naukę kontynuowała w szkole w Solcu Kujawskim, gdzie ukończyła klasę siódmą. Po zakończeniu edukacji, wraz z rodzeństwem pracowała na roli. Wszystko zmieniło się, kiedy wybuchła II wojna światowa. Pod groźbą wywózki do obozu rodziną wyjechali do rodziny na południe kraju, gdzie spędzili 5 lat, które były przepełnione strachem przed wojną. W 1945 roku powrócili całą rodziną do Przyłubia. Po zakończeniu wojny i całkowitym wycofaniu wojsk, rodzina spokojnie zamieszkała w swoim dawnym domu. W 1949 roku zmarł ojciec pani Leokadii. Rok później, w lipcu 1950 roku, pani Leokadia stanęła na ślubnym kobiercu z mieszkańcem Solca Kujawskiego Franciszkiem Szczepańskim. Przeprowadziła się na jego gospodarstwo, którym wspólnie się zajmowali. Mieli troje dzieci – syna i dwie córki. Finalnie sprzedali gospodarstwo w Przyłubiu i powrócili do Solca, gdzie seniorka mieszka do dziś. Pani Leokadia całe życie poświęciła pracy na roli. Była niezwykle pracowita, sumienna i zaangażowana. Doczekała się sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Co rok odwiedzała Częstochowę, jest osobą religijną. Dobrze czuje się w otoczeniu natury, z oddaniem pielęgnowała swój ogród i kwiaty. Pani Leokadia jest także pasjonatką muzyki poważnej i operowej. Śpiew towarzyszył jej w codziennych pracach, uprzyjemniając czas. Pełny biogram.
Cecylia Podralska przyszła na świat 30 września 1922 roku w Olesznie w obecnym powiecie lipnowskim. Miała ośmioro rodzeństwa. Gdy wybuchła wojna, mimo młodego wieku została skierowana na roboty przymusowe w niemieckim majątku. Gdy w 1945 roku powróciła w rodzinne strony, pracowała z rodzicami na gospodarstwie, później poślubiła Józefa Podralskiego. Pani Cecylia przez całe życie pracowała wraz z małżonkiem na roli. Była oddaną i zaangażowaną gospodynią domową. Dbała o rodzinę, mimo wielu obowiązków związanych z gospodarstwem domowym zawsze znajdowała czas na opiekę nad chorym szwagrem i rodzicami. Mimo wielu życiowych trudności znajdowała także czas na aktywność w kole gospodyń wiejskich. Dodatkowo, w zastępstwie prefekta, była katechetką w szkole. Doczekała siedmiorga wnucząt i jedenaściorga prawnucząt. Obecnie wciąż mieszka w Olesznie. Pełny biogram.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
3 października 2022 r.