Aktualności

Gęsi, fot. Daniel Pach
Gęsi, fot. Daniel Pach

Jubileusz 60-lecia hodowli gęsi w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka

Nasze województwo to gęsie zagłębie. Gęś kołudzka, hodowana w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej niedaleko Inowrocławia, swoją historią sięga do 1962 roku. Gęsina jest znaczącym produktem polskiego drobiarstwa, jest o niej szczególnie głośno 11 listopada. Staje się wtedy „Kujawsko-pomorską gęsiną na św. Marcina”. Dzisiaj świętowano jubileusz 60-lecia hodowli gęsi w Kołudzie Wielkiej oraz 10-lecie nadania rasy gęś biała kołudzka.

 

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki istnieje od 1946 roku. Początkowo działalność opierała się o chów koni, wołów, trzody chlewnej i kur. W 1962 roku rozpoczęto hodowlę gęsi białej włoskiej, aby po wielu latach doświadczeń i badań uzyskać gęś o nazwie „Biała Kołudzka”.

 

W ramach marszałkowskiej akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św.  Marcina”, tegoroczny Festiwal Gęsiny odbędzie się w piątek i sobotę 11-12 listopada w podtoruńskim Przysieku. Będzie można zakupić tam regionalne produkty, żywność ekologiczną i rękodzieło. Pokazy kulinarne poprowadzą Mateusz Gessler, Grzegorz Łapanowski, Cristina Catese i Tomasz Purol. Towarzyszyć będą im degustacje, konkursy i muzyka na żywo.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

30 września 2022 r.