Aktualności

Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Medale Unitas Durat dla seniorek w powiatach brodnickim i golubsko-dobrzyńskim

Wiele czasu spędza pracując w swoim ogrodzie, co sprawia jej dużo satysfakcji – Gertruda Krajewska, mieszkanka Jastrzębia (powiat brodnicki) w swoje 100. urodziny otrzymała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona uhonorowanych rówieśników Niepodległej dołączyła także Kazimiera Karwacka z Wielkiej Łąki (powiat golubsko-dobrzyński), która przez wiele lat z zaangażowaniem prowadziła gospodarstwo rolne i udzielała się lokalnie. Obu paniom medale wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wczoraj, w otoczeniu rodziny, swoje urodziny świętowała Gertruda Krajewska. Na świat przyszła 15 lipca 1921 roku w Kurzętniku (województwo warmińsko-mazurskie), gdzie dorastała w rodzinnym gospodarstwie. Podczas drugiej wojny światowej jej rodzina straciła ziemię i przeniosła się do krewnych w Jastrzębiu (powiat brodnicki). Po wojnie pani Gertruda ukończyła kurs dokształcający w Pile (województwo wielkopolskie) i rozpoczęła pracę w Gminnej Spółdzielni w Bartniczce (powiat brodnicki), gdzie przez wiele lat pełniła funkcję głównej księgowej. Jest bardzo obowiązkową osobą, która wolny czas lubi spędzać rozwiązując krzyżówki i czytając książki.

 

 

Z Kresów Wschodnich pochodzi Kazimiera Karwacka, która 18 czerwca 1921 roku urodziła się w Wozginiszkach (dziś Białoruś), gdzie w młodości pomagała rodzicom w prowadzeniu młyna. W trakcie wojennej okupacji wyszła za mąż i zamieszkała w pobliskim Zagajnie. Wojna ciężko ją doświadczyła, straciła najmłodszego syna, a rosyjscy partyzanci zamordowali jej rodziców i braci. W 1945 roku zamieszkała w Chełmoni (powiat golubsko-dobrzyński). Po śmierci męża samodzielnie wychowywała dzieci, a w 1969 roku ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. Przez wiele lata zajmowała się rolnictwem i przewodniczyła lokalnemu kołu gospodyń wiejskich. Dużo czyta i lubi grać w karty. Ma siedmioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt.

 

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

16 lipca 2021 r.

 

Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPPani Kazimiera Karwacka w młodości, fot. archiwum rodzinnePani Kazimiera Karwacka w młodości, fot. archiwum rodzinne