Aktualności

Tadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinne
Tadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinne

Medale Unitas Durat dla pani Wandy i pana Tadeusza

Lubi doglądać swojego dawnego gospodarstwa i od blisko pół wieku sumiennie przestrzega wyznaczonej przez lekarza diety – Wanda Błaczkowska, stuletnia mieszkanka Skórek w powiecie żnińskim została uhonorowana marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców regionu. Do grup rówieśników Niepodległej w dniu swoich setnych urodzin dołączył także Tadeusz Wierzbicki, mieszkaniec Bydgoszczy, który przez całe życie dbał o leśne tereny naszego kraju, m.in. w Nadleśnictwie w Runowie Krajeńskim (powiat sępoleński).

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wanda Błaczkowska urodziła się 20 czerwca 1920 roku w Niestronnie (powiat mogileński), skąd z rodziną w dzieciństwie przeprowadziła się do Skórek w powiecie żnińskimi. Jako dziecko straciła oboje rodziców, a opiekę nad nią przejęło starsze rodzeństwo, dwie siostry i trzech braci. Podczas drugiej wojny światowej pozostała w rodzinnej miejscowości, przymusowo pracując dla okupanta na roli. Po wojnie stanęła na ślubnym kobiercu i zamieszkała w Tonowie (powiat żniński), gdzie razem z mężem wychowywała córkę. Zawsze chętnie pomagała sąsiadom i udzielała się wśród lokalnej społeczności. Od dekady mieszka z wnuczką w Skórkach, lubi słuchać radia i spędzać czas z prawnukami.

 

 

Wanda Błaczkowska, fot. archiwum UMWKP

 

W ubiegły czwartek (12 sierpnia) setne urodziny świętował Tadeusz Wierzbicki, który na świat przyszedł w Radoszycach (województwo świętokrzyskie), gdzie dorastał w otoczeniu przyrody razem z trzema braćmi. Idąc w ślady ojca rozpoczął edukację jako leśnik, uczęszczając do Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach (dziś Białoruś). Podczas drugiej wojny światowej, pracując w zawodzie, pomagał polskim partyzantom. Zamieszkał w Lipsku (województwo mazowieckie) i w 1942 roku ożenił się. Po wojnie rozpoczął pracę w Ministerstwie Rolnictwa, ale po kilku latach z powodów politycznych poprosił o przeniesienie. Został nadleśniczym w Sośnie (powiat sępoleński), a później do przejścia na emeryturę pracował w Nadleśnictwie w Runowie Krajeńskim (powiat sępoleński).

 

 

Tadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinneTadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinneTadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinneTadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinneTadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinneTadeusz Wierzbicki, fot. archiwum rodzinne

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:

  • Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 203 osoby
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która 3 listopada 2020 roku ukończyła 109 lat.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 sierpnia 2021 r.