Aktualności

Wręczenie medalu pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Medale Unitas Durat dla najstarszych mieszkańców województwa

Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat swobodnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy –  Kazimierz Lewalski, mieszkaniec Wąbrzeźna, jest jedną z trzech osób, które dołączyły w czwartek (13 maja) do grona nestorów uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dwie kolejne to pensjonariuszki Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie w powiecie toruńskim: Aniela Hałas, która wraz z rodziną i rodzinnym domem przybyła do naszego regionu z Lubelszczyzny i Helena Brzycka z Gąsawy, przez lata przedszkolanka, która dzięki łagodnemu uosobieniu zawsze miała świetny kontakt z najmłodszymi. W piątek (14 maja) medal otrzymała także stujednoletnia Helena Marcinkowska, najstarsza mieszkanka Brodnicy. Wszystkim seniorom serdecznie gratulujemy!

 

– Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób dziękujemy za świadectwa oraz proste i osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kazimierz Lewalski urodził się 20 kwietnia 1921 roku w Brzoziu (powiat brodnicki), skąd w wieku 16 lat przeprowadził się do Wąbrzeźna. Podczas wojny przymusowo pracował na pobliskim gospodarstwie rolnym, a po zakończeniu okupacji do 1948 roku służył w wojsku. Później przez lata był pracownikiem Wielobranżowej Spółdzielni Pracy „Przyszłość”, a następnie internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie. Udzielał się w Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Obecnie do jego głównych zainteresowań należą multimedia. Od lat bez problemów używa komputera i telefonu komórkowego.

 

Chełmża w powiecie toruńskim to miejsce, w którym przez lata mieszkała Aniela Hałas. Obecnie stutrzylatka jest pensjonariuszką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie (powiat toruński). Na świat przyszła 7 lutego 1918 roku we wsi Łada (województwo lubelskie). Gdy była jeszcze młodą dziewczyną, straciła rodziców. Przed wybuchem drugiej wojny światowej wyszła za mąż i przeprowadziła się do pobliskiej wsi Kondrady, skąd w 1957 roku przeniosła się do naszego regionu. Rodzina zabrała ze sobą drewniany dom. Jego transport koleją trwał dwa tygodnie. Po śmierci męża, pani Aniela w 1978 roku przeprowadziła się do Chełmży, gdzie ponownie wyszła za mąż i mieszkała przez blisko 30 lat.

 

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Browinie od roku mieszka także Helena Brzycka, która urodziła się 13 kwietnia 1921 roku w Ojrzanowie (powiat żniński). W młodości, ze względu na pracę ojca (policjanta), wspólnie z rodziną wielokrotnie przeprowadzała się do różnych miejscowości powiatu żnińskiego. Ostatecznie na stałe zamieszkała w Gąsawie. Podczas drugiej wojny światowej w obozie koncentracyjnym straciła ojca, w wyniku ciężkiej choroby zmarł także jej narzeczony. Po wojnie przez lata pracowała w przedszkolu, później do przejścia na emeryturę zawodowo zajmowała się hafciarstwem. W latach dziewięćdziesiątych przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie w 2010 roku zamieszkała razem z rodziną kuzynki.

 

Dziś (14 maja) medal Unitas Durat otrzymała także Helena Marcinkowska, najstarsza mieszkanka Brodnicy, która na świat przyszła 28 września 1919 roku w Gulbinach (powiat rypiński). W trakcie drugiej wojny światowej w rodzinnej miejscowości przyuczała się u szwagra do zawodu krawcowej, którym zajmowała się później przez wiele lat, nawet na emeryturze. Po wojnie stanęła na ślubnym kobiercu i zamieszkała w Trąbinie, gdzie razem z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. W 1978 roku przeprowadziła się do Brodnicy. To ciepła i spokojna osoba, która lubi śpiewać, rozwiązywać krzyżówki oraz oglądać teleturnieje. Doczekała się 4 dzieci, 8 wnucząt, 10 prawnucząt i 2 praprawnucząt.

 

Medale seniorom wręczył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Podczas uroczystości w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Browinie obecny był także radny województwa Leszek Pluciński.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2021 r.

 

Wręczenie medalu panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu panu Kazimierzowi Lewalskiemu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Anieli Hałas, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Brzyckiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Marcinkowskiej, for. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Marcinkowskiej, for. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Marcinkowskiej, for. Andrzej Goiński UMWKP