Aktualności

Wręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył w poniedziałek (20 września) w Teatrze im. Wilama Horzycy marszałek Piotr Całbecki. Spotkanie uświetnił koncert Mariusza Lubomskiego.

 

– Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz dla tych, którzy promują tradycję Kujaw i Pomorza. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu lokalnej i regionalnej tożsamości – mówił gospodarz województwa.

 

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

 

  • w kategorii „za prace konserwatorskie i restauratorskie”: Parafia Rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) oraz Muzeum Twierdzy Toruń – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Parafia Rzymskokatolicka w Dębowej Łące otrzymała nagrodę za wykonanie konserwacji elewacji zewnętrznych i remont dachu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące.

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu za adaptację koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń.

 

  • w kategorii „za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków”: Zbigniew Nawrocki i Andrzej Budziak.

 

Zbigniew Nawrocki zainicjował i zrealizował szereg istotnych dla Torunia programów ochrony zabytków, w tym m.in. program badań archeologiczno-architektonicznych i konserwacji ruin zamku Dybowskiego, remonty i konserwację Dworu Artusa, murów miejskich i elewacji ratusza staromiejskiego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji do wniosku o wpisanie toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Andrzej Budziak, dyrektor Pałacu Lubostroń, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, prowadzenie szeroko zakrojonej działalności kulturalnej i turystyczno-edukacyjnej oraz orga­nizacyjne wsparcie przedsięwzięć konserwatorskich. Na szczególną uwagę zasługuje przeprowadzona w 2017 roku rekonstrukcja parku zniszczonego nawałnicami. W ostatnich latach zabytkowy zespół został doprowadzony do poziomu kwalifikującego do ubiegania się o tytuł Pomnika Historii.

 

Musejon – wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

  •  w kategorii wystawa: 

– nagroda Musejon: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu za realizację projektu „Ceramika Jana Limonta”

– wyróżnienia: spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (za projekt „120 lat bydgoskich wodociągów i kanalizacji”) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za wystawę „Archeologia w Biskupinie. Osada na półwyspie”).

 

  •   w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:

– nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania toruńskiego piernikarstwa”

– wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach”) i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi  w Grudziądzu (za publikację pod redakcją Wiesława Sieradzana „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”)

 

  •   w  kategorii edukacja i regionalizm:

– nagroda Musejon: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za akcję #MuzeumWdomu”)

– wyróżnienia: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za projekt #wirtualne muzeum”) i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu (za projekt „Co robimy w ciemności? – Noc Muzeów online”).

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2021 r.

 

Wręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medali Hereditas Saeculorum i statuetek Musejon, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP