Aktualności

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę
Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę

Medale dla nestorek

Maria Jamrus mieszkanka Marian w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Celina Łukiewska z Dobrzejewic (powiat toruński) i Ksawera Elwertowska zamieszkała w Źródłach (powiat lipnowski) to osoby, które w marcu świętowały swoje setne urodziny. W poniedziałek (29 marca) seniorki dołączyły do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W poniedziałek (29 marca) medal marszałka otrzymała Maria Jamrus. Mieszkanka Marian (powiat golubsko-dobrzyńskim) do naszego regionu przeniosła się w dzieciństwie z Podkarpacia, gdzie przyszła na świat 14 marca 1921 roku. Jest ciekawą świata osobą, która interesuje się geografią, lubi przeglądać atlasy. Ma także talent do języków i biegle posługuje się niemieckim.

 

14 marca setne urodziny obchodziła także mieszkająca w Dobrzejewicach (powiat toruński) Celina Łukiewska. Seniorka jest miłośniczką książek, zwłaszcza powieści historycznych. Obecnie chętnie ogląda seriale i wiadomości,  interesuje się  polityką. Jest spokojną, rodzinną i towarzyską osoba, która lubi spotykać się z koleżankami.

 

Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła również Ksawera Elwertowska, która setne urodziny świętowała 18 marca . Mieszkająca w Źródłach (powiat lipnowski) nestorka otoczona jest dużą rodziną. Wychowała dwie córki i dwóch synów, jest babcią, prababcią oraz praprababcią dla trzynaściorga wnucząt, trzydziestu dwojga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt.

 

Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku, jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok, przekazując im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki. Marszałkowskim medalem uhonorowaliśmy dotąd 171 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 marca 2021 r.

 

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinęKsawera Elwertowska, fot. nadesłane przez rodzinęMaria Jamrus, fot. nadesłane przez rodzinę