Aktualności

Pani Jadwiga Waszewska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Medal Unitas Durat dla pani Jadwigi Waszewskiej

Do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa dołączyła Jadwiga Waszewska mieszkanka Raciniewa w powiecie chełmińskim, która lubi czytać i chętnie spędza czas w ogrodzie. Medal Unitas Durat wręczył stulatce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

 

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Jadwiga Waszewska przyszła na świat 19 marca 1921 roku w Radzikach Dużych (powiat rypiński), gdzie wychowywała się wspólnie z dziesięciorgiem rodzeństwa. Życie w rodzinnej miejscowości przerwała okupacja i wywiezienie na roboty przymusowe. Po wojnie wyszła za maż i mieszkała w różnych miejscowościach naszego województwa. Doczekała się czwórki dzieci, dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Jest spokojną, opanowaną i pełną energii osobą, która chętnie pomagała i pomaga innym.

 

 

Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku, jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok, przekazując im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki. Marszałkowskim medalem uhonorowaliśmy dotąd 175 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 kwietnia 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP