Aktualności

Do grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Do grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Medal Unitas Durat dla nestorki z Radomic

Zamiłowaniem od najmłodszych lat i ulubioną rozrywką seniorki w codziennym dniu pracy był śpiew. Stuletnia Irena Frydryszewska, mieszkanka Radomic w powiecie lipnowskim, przez wiele lat występowała w chórze Radość działającym przy tutejszym kole gospodyń wiejskich. W środę (2 września) odebrała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy rówieśników Niepodległej i świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczyła nestorce członek zarządu województwa Aneta Jedrzejewska.

 

– Tradycję honorowania medalem najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Irena urodziła się w Kikole (powiat lipnowski), ale to Radomice stały się jej małą ojczyzną. Przeprowadziła się tu po ślubie w 1937 roku i mieszka do dziś. Razem z mężem prowadziła niewielkie gospodarstwo rolne. Państwo Frydryszewscy wychowali sześcioro dzieci – trzy córki i trzech synów. Nestorka jest babcią pięciorga wnucząt, czworga prawnucząt i dwóch praprawnuków.

 

 

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto trzydzieści dziewięć osób.

 

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 września 2020 r.

 

Do grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKPDo grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKPDo grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKPDo grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKPDo grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Irena Frydryszewska z Radomic (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński dla UMWKP