Aktualności

Pogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Pogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Medal Unitas Durat dla Bogdana Ciesielskiego

W minioną sobotę (14 stycznia) na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy rodzina, przyjaciele, artyści ze środowiska muzycznego, bydgoscy radiowcy, przedstawiciele samorządu województwa i miasta oraz mieszkańcy grodu nad Brdą pożegnali wybitnego muzyka multiinstrumentalistę, aranżera, kompozytora, lidera zespołów jazzowych, rodowitego bydgoszczanina Bogdana Ciesielskiego. Artysta zmarł 8 stycznia, po ciężkiej chorobie, mając 76 lat.

 

Marszałek województwa Piotr Całbecki uhonorował pośmiertnie Bogdana Ciesielskiego medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. W uroczystości pogrzebowej uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który przekazał medal na ręce rodziny zmarłego.

 

Jak wspomina wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, na swojej drodze zawodowej dwukrotnie zetknął się w bydgoskiej rozgłośni radiowej ze śp. Bogdanem Ciesielskim.

 

Bogdana poznałem w bydgoskim oddziale Polskiego Radia, kiedy w 1978 roku zaczynałem tam pracę. Przez wiele lat pracowaliśmy w tej samej rozgłośni, choć w zupełnie różnych jej strefach. Jednak osobowość Bogdana i to, co robił dla muzyki oraz radia, była ważna i widoczna. Bogdan skupiał wokół siebie wianuszek osób, był znakomitym rozmówcą, sypiącym muzycznym anegdotami. Gdy po kilkuletniej przerwie wróciłem do radia w 2000 roku, ponownie spotkaliśmy się z Bogdanem, który również powrócił do rozgłośni, wówczas już Polskiego Radia PiK, i zajmował się muzyczną produkcją radiową. Równolegle jego twórczość przekładała się na działalność estradową – wspomina wicemarszałek Ostrowski.

 

Zapamiętam go jako muzyka, który był uczestnikiem ważnych dla województwa projektów artystycznych, jakie współtworzył razem z Józefem Eliaszem i jego big bandem. Były to m.in. jego znakomite jazzowe interpretacje Chopina, które znalazły się na albumie wydanym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Brał udział także w akcjach, które prowadził samorząd województwa, na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym wraz zespołem tworzył oprawę muzyczną. Angażował się m.in. w pomoc dla muzyków seniorów. Był nietuzinkową postacią bydgoskiego życia muzycznego, a jego zaangażowanie w działalność społeczną i zawodową zostawiło trwały ślad w życiu kulturalnym miasta i regionu. Po raz ostatni widzieliśmy się jesienią ubiegłego roku na jubileuszu „Nocnej Zmiany Bluesa” w Toruniu. Mimo choroby widać w nim było optymizm. Zapamiętam Bogdana jako dobrego, otwartego i wrażliwego człowieka, na którego zawsze można było liczyć – zakończył Zbigniew Ostrowski.

 

Kancelaria Marszałka

 

18 stycznia 2023 r.

 

Pogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPogrzeb Bogdana Ciesielskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP