Aktualności

Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Medal na setne urodziny pani Ireny

Mieszkańcy naszego województwa przez lata odwiedzali prowadzoną przez nią kawiarnię, najpierw w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), a później Gniewkowie (powiat inowrocławski), gdzie do dziś mieszka – Irena Ciemna przedsiębiorcza i aktywna seniorka, którą może pochwalić się dużą wielopokoleniową rodziną we wtorek (10 sierpnia) ukończyła sto lat. Wizytę z tej okazji nestorce złożyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, która wręczyła jej marszałkowski medal Unitas Durat.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Irena Ciemna urodziła się 10 sierpnia 1921 roku w Straszewie (powiat aleksandrowski), ale dorastała w Żyrosławicach (powiat inowrocławski), gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Po wybuchu drugiej wojny światowej szyła niemieckie mundury w Gniewkowie, a później przydzielono ją do robót przymusowych w powiecie radziejowskim. Gdy wojna dobiegła końca wyszła za mąż i rozpoczęła pracę na poczcie, najpierw w Szczutowie (powiat golubsko-dobrzyński), a później w Grabiach (powiat aleksandrowski). W latach pięćdziesiątych otworzyła własną kawiarnię w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), a z czasem przeniosła swój interes do Gniewkowa, w którym mieszka razem z rodziną. Wizytę z okazji urodził złożył seniorce wczoraj także burmistrz miasta Adam Straszyński.

 

 

W poniedziałek (9 sierpnia) do grona rówieśników Niepodległej dołączyła pani Romana Zwolińska, mieszkanka Ostrowitego w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Nestorka jest dwusetną sobą uhonorowaną marszałkowskim medalem Unitas Durat, który podczas przyjęcia z okazji setnych urodzin wręczył jej wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:

  • Pani Irena jest 201 osobą uhonorowaną medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która 3 listopada 2021 roku ukończy 110 lat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP