Aktualności

Urodzinowa wizyta u stuletniej pani Wiktorii Montewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Urodzinowa wizyta u stuletniej pani Wiktorii Montewskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Medal marszałka dla pani Wiktorii z Torunia

Wiktoria Montewska młodość poświęciła pracy zawodowej i opiece nad dziećmi zmarłego brata. W jesieni życia obchodząca setne urodziny mieszkanka Torunia realizuje swoją pasję – jej ukwiecony balkon od lat zachwyca przechodniów i sąsiadów. W piątek (23 lutego) nestorkę odwiedził marszałek Piotr Całbecki, by wręczyć medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Tę wiedzę czerpiemy z bogatych życiorysów najstarszych mieszkańców naszego województwa. Dziękujemy im za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej tożsamości – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wiktoria Montewska urodziła się w mieście Kopernika 16 lutego 1924 roku. Miała troje rodzeństwa. W Toruniu skończyła szkołę. Czas wojny szczęśliwie spędziła w domu i nie odcisnął on piętna na życiu nestorki.

 

Po wojnie zatrudniła się na kolei, na dworcu Kluczyki, jako pracownik biurowy. Zajmowała się księgowością, rachunkami i przysposabianiem nowych pracowników do podjęcia obowiązków. Do tej pory utrzymuje kontakt ze znajomymi z pracy.

 

Jest uzdolniona manualnie, szyje i robi na drutach. Do tej pory mieszkania jej najbliższych zdobią firany i serwety wykonane przez nią na cienkich, drewnianych drutach. Lubi gotować i dużą wagę przywiązuje do zdrowego i dobrego jedzenia. Jeszcze niedawno seniorkę można było spotkać na targowisku przy Szosie Chełmińskiej. Znała tam prawie wszystkich, miała ulubione stanowiska i sprzedawców. Jej bratanica szczególnie poleca galaretkę wieprzową w wykonaniu ciotki i czerninę.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lutego 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2024 r.