Aktualności

Pani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinne
Pani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinne

Medal dla stuletniej pani Wandy

Sumiennie dbała o wykształcenie dzieci i wnuków oraz swoje własne. Po wojnie ukończyła kurs księgowości i przez lata pracowała jako kierownik banku w Boniewie (powiat włocławski) – Wanda Brudzińska, stulatka z Włocławka, dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wanda Brudzińska urodziła się 17 lipca 1921 roku w Siemnówku w powiecie inowrocławski, skąd wkrótce jej rodzina przeniosła się do pobliskiego Boniewa i zajęła prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Tam też pani Wanda ukończyła szkołę podstawową, udzielając się w spółdzielni uczniowskiej. Podczas drugiej wojny światowej pozostała w rodzinnych stronach i wyszła za mąż. Gdy wojna dobiegła końca zdobyła we Włocławku wykształcenie pozwalające zostać księgową. Po śmierci męża w 1954 roku powróciła do rodzinnego domu i rozpoczęła pracę w Banku Spółdzielczym w Boniewie, w którym przez lata pełniła funkcję kierowniczki. W 1972 roku przeprowadziła się do Włocławka, gdzie dwa lata przed przejściem na emeryturę ukończyła liceum ekonomiczne. Nestorka ma pięcioro wnucząt, dziewięcioro prawnucząt i jednego prawnuka.

 

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:

  • Pani Wanda jest 197 osobą uhonorowaną medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która 3 listopada 2021 roku ukończy 110 lat.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 sierpnia 2021 r.

 

Pani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinnePani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinnePani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinnePani Wanda Brudzińska w młodości, fot. archiwum rodzinnePani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinnePani Wanda Brudzińska, fot. archiwum rodzinne