Aktualności

Wręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Medal dla stuletniej mieszkanki Grudziądza

To skromna i bardzo pogoda osoba, którą cechuje duża ciekawość świata – Urszula Kowalska, pensjonariusza Domu Seniora „Ułan” w Grudziądzu dołączyła do grona najstarszych mieszkańców regionu uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wizytę stulatce złożył w czwartek (29 lipca) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Urszula Kowalska urodziła się 23 lipca 1921 roku w Klonowie (powiat tucholski). Pochodzi z ziemiańskiej rodziny, która zajmowała się dzierżawieniem ziemi, handlem i usługami pocztowymi. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej kontynuowała naukę w Koronowie (powiat bydgoski) i Bydgoszczy. Okres niemieckiej okupacji w czasie drugiej wojny światowej spędziła razem z rodziną. Po wojnie wyszła za maż i przeprowadziła się do leśniczówki w Piłce (województwo wielkopolskiego), gdzie wychowała czworo dzieci. W 1978 roku, po śmierci męża, powróciła w rodzinne strony i zamieszkała w Świeciu. Ma dziewięcioro wnucząt i jedenaścioro prawnucząt. Od kilku miesięcy jest pensjonariuszką Domu Seniora w Grudziądzu.

 

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:

  • Pani Urszula jest 196 osobą uhonorowaną medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która 3 listopada 2021 roku ukończy 110 lat.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP