Aktualności

Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Medal dla nestorki w powiecie toruńskim

Cecylia Marta Kowalska dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. Mieszkanka Złotorii (powiat toruński) posiada talent krawiecki i zawsze chętnie podróżowała po kraju, regularnie odwiedzała góry i wyjeżdżała nad Bałtyk. Medal stulatce wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Cecylia urodziła się 16 marca 1921 roku w Grabówku (powiat świecki), gdzie wychowywała się i wspólnie z rodzeństwem pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. W trakcie drugiej wojny światowej została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Podczas pracy poznała swojego przyszłego męża, z którym po powrocie do kraju zamieszkała w Osieku nad Wisłą (powiat toruński), a następnie w pobliskim Grabowcu. Nestorka interesuje się wydarzeniami w kraju i codziennie czyta gazetę Nowości. Jest ciepłą, troskliwą i pogodną osobą, która dużo uwagi przywiązywała do wychowania i edukacji swoich dzieci. Doczekała się ośmiorga wnucząt i piętnaściorga prawnucząt, które chętnie odwiedzają swoją babcię i prababcię.

 

 

Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku, jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok, przekazując im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki. Marszałkowskim medalem uhonorowaliśmy dotąd 176 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 kwietnia 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP