Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło
Fot. Szymon Zdziebło

Medal dla I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu

Podczas poniedziałkowej (28 września) sesji sejmiku przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrali przyznany szkole Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W czasie prawie 450 lat istnienia placówka wykształciła setki wybitnych absolwentów. Jej uczniowie rozwijają swoje talenty i zainteresowania w ramach wielu edukacyjnych przedsięwzięć.

 

Dyrektor szkoły Elżbieta Glura i przedstawiciele samorządu uczniowskiego odebrali Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego z rąk marszałka Piotra Całbeckiego oraz przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera. Uchwała nadająca szkole odznaczenie

 

– Toruńskie Liceum im. Kopernika potrafi uszanować historię i tradycję. Na tym fundamencie kształci młode pokolenia i buduje poczucie patriotyzmu. To w tej szkole kształtują się postawy elity przyszłego pokolenia: polityków, lekarzy, nauczycieli, ludzi sztuki i kultury – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

– Staramy się stworzyć miejsc przyjazne młodzieży. Cieszymy się, że uczniowie wskazują I Liceum Ogólnokształcące jako szkołę pierwszego wyboru. Mamy powód, żeby cieszyć się dobrymi wynikami matur i wysoką zdawalnością. Cieszymy się, że tak wielu naszych uczniów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych. Bardzo nam zależy aby przygotować uczniów do wejścia w dorosłe życie – powiedziała dyrektor szkoły Elżbieta Glura.

 

Toruńskie liceum jest spadkobiercą 450-letniej tradycji szkoły powstałej z połączenia szkół parafialnych, mariackiej i świętojańskiej (do tej ostatniej uczęszczał pod koniec XV wieku Mikołaj Kopernik). Od 1928 roku szkoła nosi imię polskiego astronoma.

 

Liceum wykształciło setki wybitnych absolwentów – społeczników, ludzi nauki, kultury, gospodarki, polityki i sportu. Wśród nich znaleźli się między innymi Samuel Bogumił Linde, Stanisław Przybyszewski, Samuel Thomas Soemmering, Zbigniew Lengren oraz trzech rektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: prof. Antoni Swinarski, prof. Stanisław Dembiński i prof. Stanosław Łęgowski.

 

Społeczność liceum liczy 700 uczniów, 50 nauczycieli i kilkanaście osób administracji i obsługi. Poza wysokim poziomem nauczania, szkoła zapewnia swoim uczniom możliwości rozwoju talentów i zainteresowań w ramach licznych przedsięwzięć edukacyjnych. W ostatnich latach młodzież uczestniczyła między innymi w projektach poszukiwania asteroid, badała zanieczyszczenia w polskich parkach narodowych, brała również udział w projekcie Comenius obejmującym m. in. wyjazdy studyjne na Sycylię, do Hiszpanii, Irlandii i Rumunii. Ze wsparciem finansowym Urzędu Marszałkowskiego uczniowie uczestniczą w międzynarodowych symulacjach obrad ONZ w Leiden i Hadze (obecnie przygotowują podobny projekt TOMUN z udziałem szkół z Torunia, regionu i zagranicy). Rozwijają też swoje pasje w szkolnym teatrze, redagują gazetkę, tworzą filmy i telewizję szkolną, grają i śpiewają w szkolnych zespołach muzycznych.

 

Z Liceum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu związana jest aktywność Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego zaangażowanej w organizację wielu wydarzeń i imprez o charakterze patriotycznym. Szkoła uczestniczyła także w organizacji obchodów „Roku Mikołaja Kopernika” ogłoszonego przez sejmik województwa w 2013 roku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 września 2015 r.

 

Fot. Szymon ZdziebłoFot. Szymon ZdziebłoFot. Szymon ZdziebłoFot. Szymon ZdziebłoFot. Szymon Zdziebło