Aktualności

Spektakl „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” po raz 200., fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spektakl „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” po raz 200., fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Maurycy i kolędnicy po raz 200.

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w poniedziałek (4 grudnia) z aktorami Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, którzy świętują dwusetne przedstawienie granego od dziesięciu sezonów spektaklu „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”.

 

Dziękuję artystom, aktorom, reżyserowi, choreografowi, pani dyrektor za tę sztukę. Pokochaliśmy tę historię o wyobrażeniu świąt Bożego Narodzenia za autentyczność i bliskość. To wspaniała pastorałka, która przenosi nas w świat marzeń – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Familijny spektakl swoją premierę miał w mikołajki w 2014 roku. Od samego początku przedstawienie cieszy się powodzeniem. Ta współczesna wersja opowieści wigilijnej – o cudzie świąt Bożego Narodzenia, przedstawiająca historię Maurycego, właściciela sklepu z piernikami, który wraz z przyjaciółmi stawia czoła bezwzględnej, rządnej zysku Pani Bogackiej – niezmiennie wzrusza, bawi i uczy.

 

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Agnieszka i Emil Płoszajscy. Aranżacje popularnych pastorałek Wandy Chotomskiej z muzyką Teresy Niewiarowskiej przygotował Tomasz Lewandowski. Na spektakl składa się dziesięć utworów muzycznych przeplatanych pełną ciepła historią staroświeckiego sklepu.

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu w ubiegłym sezonie artystycznym zorganizował 226 wydarzeń, w których uczestniczyło prawie 35 tysięcy widzów. Najliczniejszą publiczność zgromadził spektakl „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”. W grudniu tego roku zaplanowano trzydzieści przedstawień, podczas których na widowni zasiądzie ponad cztery i pół tysiąca widzów.

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu jest jedną z instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 grudnia 2023 r.