Aktualności

Wręczenie stypendiów artystycznych, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie stypendiów artystycznych, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałkowskie wsparcie dla artystów

Czternaścioro utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów otrzyma marszałkowskie stypendia na realizację projektów w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 4,5 do 9 tysięcy złotych. Gala wręczenia stypendiów, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w piątek (15 marca) w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

 

– Poprzez wyróżnienie przedstawicieli różnych dziedzin kultury pragniemy pokazać bogactwo sztuki i docenić konkretnych ludzi, ich pasje, talent i poświęcenie. Od lat z dumą wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich artystycznych projektów. To konkretne przedsięwzięcia, które często by nie powstały, gdyby nie wsparcie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Lista stypendystów

Wizerunki stypendystów (prezentacja)

 

Oprawą artystyczną wydarzenia jest wykład Natalii Cieślak na temat Janiny Gardzielewskiej i koncert tegorocznej stypendystki Małgorzaty Manthey. W uroczystości wzięła udział wiceprzewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Katarzyna Lubańska.

 

Wojewódzkie stypendia artystyczne, przyznawane dwa razy do roku, to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej, pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

 

To pierwsza tegoroczna edycja marszałkowskiego programu stypendialnego. Latem poznamy kolejnych nagrodzonych artystów.

 

Zobacz

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Pasja i talent – stypendia dla artystów

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 marca 2024 r.