Aktualności

Gala wręczenia stypendiów artystycznych marszałka województwa, marzec 2020, fot. Andrzej Goiński
Gala wręczenia stypendiów artystycznych marszałka województwa, marzec 2020, fot. Andrzej Goiński

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Po raz drugi  w tym roku przyznaliśmy stypendia artystyczne marszałka województwa. Tym razem wsparcie otrzyma piętnastu utalentowanych artystów: muzyków, plastyków, filmowców, literatów, osób związanych z teatrem, modą i opieką nad zabytkami. Stypendyści będą mogli wykorzystać fundusze na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu.

 

 – Wspieranie twórców i animatorów kultury, a także osób poświęcających się opiece nad zabytkami to dla nas niezwykle ważne zadanie. Nasz region jest miejscem przyjaznym szeroko rozumianej kulturze, a najbardziej wartościowe projekty w tej sferze i najciekawsze postaci znajdują oparcie w mecenacie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Przyznawane od czternastu lat wojewódzkie stypendia artystyczne to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu w różnym wieku. Stypendia przyznajemy dwa razy w roku. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej oraz pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

 

 

Stypendyści pochodzą z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Brodnicy, Chełmna, Trzcińca i Niemcza (oba w powiecie bydgoskim) oraz Skrwilna (powiat rypiński). Otrzymują stypendia w wysokości od 3,5 do 7 tysięcy złotych.

 

W pierwszej w tym roku edycji programu przyznaliśmy trzynaście stypendiów. Wsparcie wyniosło od 4 do 9 tysięcy złotych. Pięcioro stypendystów w tym gronie to muzycy, troje reprezentuje sztuki plastyczne, kolejna trójka sztukę filmową, jedna osoba jest promotorem kultury i jedna fotografem. Lista stypendystów. Więcej informacji tutaj.

 

W ramach dwóch tegorocznych edycji stypendiów artystycznych przekazujemy łącznie 150 tysięcy złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 lipca 2020 r.