Aktualności

Potulice, kościół Zwiastowania NMP, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Potulice, kościół Zwiastowania NMP, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Marszałkowskie dotacje na zabytki biją rekordy

Blisko 17 mln złotych wynosi tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Dotacje trafią na realizację 201 przedsięwzięć w całym regionie. 

– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi 150 tysięcy złotych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:

  • remont konserwatorski ścian neogotyckich kościoła parafialnego pw. św. Mateusza w Bądkowie (powiat aleksandrowski),
  • kolejny etap prac przy pokryciu dachu wieży kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Osieku (powiat brodnicki),
  • prace konserwatorskie elewacji południowej i zachodniej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (1910-1913),
  • konserwacja polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie (powiat inowrocławski),
  • kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wyposażeniu cerkwi pw. św. Mikołaja we Włocławku,
  • prace konserwatorskie chóru muzycznego z balustradą i prospektem organowym z kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach (powiat toruński).

Lista przyznanych dotacji w podziale na powiaty

Ubiegłoroczne wsparcie pozwoliło m.in. na konserwację elewacji kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czarżu (powiat bydgoski), remont konserwatorski elewacji wschodniej z wieżą kościoła św. Andrzeja Boboli w Sicienku (w powiecie bydgoskim), prace konserwatorskie polichromii ścian nawy oraz kaplicy północnej św. Izydora w kościele św. Bartłomieja w Czernikowie (powiat toruński), remont ścian i kopuły wieży na kościele parafialnym św. Mikołaja w Gronowie (powiat toruński) i malowanie wnętrza kościoła w Płonnem (powiat golubsko-dobrzyński).

Zobacz Przywracamy blask zabytkom

Wojewódzki program ochrony zabytków

Samorząd województwa realizuje program ochrony zabytków od czternastu lat. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi w zabytkowych obiektach przekazał blisko 140 mln zł. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

Czytaj także: Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić

W uznaniu za zaangażowanie w opiekę nad zabytkami

Do końca kwietnia osoby i instytucje mogą zgłaszać się do udziału w kolejnej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”. W ubiegłym roku nagrodziliśmy Parafię Rzymskokatolicką św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) i Muzeum Twierdzy Toruń – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Medale za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków odebrali Zbigniew Nawrocki i Andrzej Budziak.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 kwietnia 2022 r.