Aktualności

Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Duma i pamięć – tak uczciliśmy 2 i 3 maja (dużo zdjęć)

Biało-czerwone flagi, msze za Ojczyznę, ceremonie składania kwitów – Kujawsko-Pomorskie uczciło Dzień Flagi Rzeczypospolitej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Nie tylko duma narodowa lecz również refleksja i pamięć powinny nam dziś towarzyszyć, gdyż za to, byśmy mogli uroczyście świętować ten dzień, pokolenia naszych przodków przelewały krew. Oby nigdy nie zabrakło nam odwagi do spojrzenia w pełnię prawdy o naszej historii, obyśmy nigdy nie bali się budować przyszłości w oparciu o naszą tożsamość – bowiem jedynie z tej perspektywy będziemy w stanie wznieść się ponad własne ograniczenia. Niech Święto Konstytucji 3 Maja będzie świętem mądrości i umiłowania Ojczyzny mówił w swoim wystąpieniu podczas wczorajszej (3 maja) toruńskiej mszy za Ojczyznę marszałek Piotr Całbecki.

 

Dzień Flagi RP

 

W sobotę (2 maja) w Toruniu odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskim. Ulicami miasta przejechały zabytkowe samochody i motocykle udekorowane biało-czerwonymi barwami.

 

Uroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKPUroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło taratoga.pl dla UMWKP

 

Święto Trzeciego Maja

 

Bydgoszcz

 

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy rozpoczęły się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez biskupa ordynariusza bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udali się na plac Wolności, gdzie wspólnie złożyli wieniec pod Pomnikiem Wolności.

 

Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 

Toruń

 

Obchody rozpoczęły się uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje Solidarności z 1 i 3 maja 1982 roku. (Przed Urzędem Marszałkowskim można oglądać plenerową wystawę zdjęć dokumentujących tamte wydarzenia.) W południe w katedrze św. Janów odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Uroczysty koncert z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja „Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd! Nadzieja!”, transmitowany na antenie TVP3 Bydgoszcz, miał miejsce w niedzielę w auli głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.   

 

Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Toruniu , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2021 r.