Aktualności

2. Człowiek bez barier 2017 – kolaż za zgodą redakcji portalu niepełnosprawni.pl
2. Człowiek bez barier 2017 – kolaż za zgodą redakcji portalu niepełnosprawni.pl

Ludzie bez barier – wesprzyj naszych w głosowaniu online

Dwoje niepełnosprawnych działaczy społecznych z naszego województwa, Mateusz Borowski z Bydgoszczy i Jadwiga Rogacka z Włocławka, znalazło się wśród półfinalistów ogólnopolskiego konkursu „Człowiek bez barier”. Każdy z nas może oddać na nich głos online na portalu niepełnosprawni.pl

 

Organizowany w tym roku po raz 15. konkurs wyróżnia osoby niepełnosprawne, które swoją postawą udowadniają, że niepełnosprawność nie musi oznaczać barier nie do przebycia, ograniczeń nie do przezwyciężenia i życia na marginesie.

 

22-letni Mateusz Borowski, student wychowania resocjalizacyjnego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, nie słyszy od urodzenia; wychował się w rodzinie, w której dysfunkcja słuchu występuje od kilku pokoleń. Uprawia lekkoatletykę (biegi na 200 i 400 metrów), jako członek narodowej kardy sportu osób niesłyszących od kilku lat regularnie zdobywa medale w Mistrzostwach Europy Głuchych, ostatnio rok temu srebro i brąz. W tym roku wygrał konkurs Mister Deaf International i Mister Deaf Europe w Paryżu, w którym należało się wykazać nie tylko interesującą prezencją, ale też wiedzą o świecie i aktywną postawą – taką, którą mogą naśladować inne osoby z tego rodzaju problemami. Spotyka się z niesłyszącymi dziećmi, jest też twarzą kampanii społecznej zachęcającej do nauki języka migowego „Wkręć się w miganie”. Został zgłoszony do konkursu „Człowiek bez barier 2017” przez pełnomocnika zarządu województwa kujawsko-pomorskiego ds. osób niepełnosprawnych.

 

42-letnia Jadwiga Rogacka w 1995 roku została dyplomowaną pielęgniarką, a trzy lata później zdiagnozowano u niej nieuleczalną i postępującą chorobę genetyczną narządu wzroku. Nie poddała się, przekwalifikowała na masażystkę, a potem ukończyła z wyróżnieniem pedagogikę rewalidacyjną. Była wśród założycieli Towarzystwa Pomocy Całkowicie Niewidomym Kret, jest animatorką wielu projektów, m. in. sportowych, dedykowanych mieszkańcom Włocławka. Sama też uprawia sport – jest wielokrotną mistrzynią Polski w kajakarstwie, zdobywała też medale na mistrzostw Europy i świata w bowlingu i kręglach klasycznych.

 

 

Organizatorem konkursu jest grupa Integracja, składająca się z Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja, wydawca magazynu „Integracja” i portalu internetowego pod tą samą nazwą. Głosowanie online potrwa do 5 listopada włącznie. Oficjalne wyniku podczas gali 4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

 

2 listopada 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 listopada 2017 r.