Aktualności

Ilustracja ze strony grudziadz.pl

Lotnicza szarża w Grudziądzu

Miłośników lotnictwa i nie tylko zapraszamy w przyszłą środę (15 sierpnia) na Błonia Nadwiślańskie w Grudziądzu na „Lotniczą szarżę”.

 

Za kolebkę polskiego lotnictwa wojskowego powszechnie uważa się Dęblin. Natomiast to Grudziądz szczyci się ponad stuletnią historią lotnictwa wojskowego. To właśnie tutaj rodziły się największe legendy polskiego lotnictwa. W 1921 r. w Grudziądzu utworzono Wyższą Szkołę Pilotów, którą przekształcono w Oficerską Szkołę Lotniczą. Szkoła ta stała się kuźnią młodych kadr lotnictwa polskiego i zalążkiem słynnej Szkoły Orląt z Dęblina. Przelot w wykonaniu Artura Kielaka – pilota samolotowego, szybowcowego, komunikacyjnego i akrobacyjnego, a także skoczka spadochronowegobędzie okazją, by przypomnieć grudziądzkie tradycje lotnicze.

 

To będzie niezwykłe i jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju, więc już dziś wraz z Prezesem Aeroklubu Nadwiślańskiego Hanną Gołuńską zapraszamy do Grudziądza. Naszą i Państwa obecnością nad Wisłą uczcimy lotników, którzy w podniebnych bitwach walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę – mówi Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

 

Bohater tego dnia – Artur Kielak jest wielokrotnym reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej i członkiem Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jest mistrzem akrobacji samolotowej. Lata „do góry nogami” z prędkością przekraczającą 400 km/h.

 

Warto dodać, że 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Ponadto w Grudziądzu zaplanowano pokazy Straży Pożarnej i Policji pn. „Bezpieczne wakacje”.

 

Program:

– godz. 9.40, Plac Niepodległości – złożenie wieńców pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego,

– godz. 10.00, Bazylika Kolegiacka – Msza Święta z udziałem wojskowej asysty honorowej,

– godz. 11.15, Rynek –  uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego,

– godz. 12.15-15.00, Błonia Nadwiślańskie – pokaz sprzętu wojskowego,

– godz. 15.00-16.30, Błonia Nadwiślańskie w pobliżu Mariny – pokazy Straży Pożarnej i Policji.

 

Wstęp wolny.

 

Biuro Prezydenta Grudziądza

 

9 sierpnia 2018 r.