Aktualności

Jesienny jarmark pod urzędem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Jesienny jarmark pod urzędem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Lokalna Żywność: podsumowanie 2022

Lokalna Żywność to sklep internetowy, w którym można nabyć regionalne przysmaki prosto od producentów z Kujaw i Pomorza. Najbliższe okienko zakupowe otwiera się już 16 stycznia, zamówienia będzie można składać do 23 stycznia, dostawa trzy dni później. W minionym roku dołączyli nowi dostawcy, pojawiły się nowe produkty.  

Sklep internetowy Lokalna Żywność to miejsce w sieci, gdzie można kupić pasztety i kiełbasy, sery, syropy, powidła, galaretki, miody oraz sezonowe warzywa i owoce. Każdy produkt od początku do końca powstaje w jednym gospodarstwie. Jest to przykład wdrażania idei krótkiego łańcucha produkcji żywności. Zamówienia są zbierane odpowiednio wcześniej, aby dostawa mogła odbyć się bezpośrednio po zebraniu lub wytworzeniu produktów. Dzięki temu są one najświeższe, co zapewnia najwyższą jakość.

Zakupy w Lokalnej Żywności to także wsparcie regionalnego biznesu. W 2022 roku dołączyło sześciu nowych partnerów. Wzrosła różnorodność oferty – asortyment zwiększył się z 324 do 403 produktów.

W związku z tym, że jest to często produkcja niewielka i sezonowa, sprzedaż odbywa się w formie okienek zakupowych. Polega to na tym, że strona internetowa jest aktywna cały czas, ale zakupy są możliwe przez jeden tydzień w miesiącu. Dostawa wypada zwykle 3-4 dni po zamknięciu okienka. W minionym roku można było zrobić zakupy online 7 razy.

Z każdym okienkiem wzrasta nie tylko liczba zamówień, ale także ich wielkość. Nasi dostawcy biorą udział także w innych inicjatywach, wystawili się dwa razy, wiosną i jesienią, na jarmarkach przed Urzędem Marszałkowskim. Klienci wracają po swoje ulubione produkty, również chętnie sprawdzają nowe propozycje w naszym asortymencie. Wprowadziliśmy też nową usługę zamówień z dostawą do domu dostępną na razie jedynie w Toruniu.

W tym roku paczki świąteczne dla stuletnich mieszkańców województwa, którzy zostali odznaczeni marszałkowskim medalem Unitas Durat, otrzymali paczki pełne przysmaków z Lokalnej Żywności.

Rolnicy, którzy chcą dołączyć do grona naszych dostawców, mogą się zgłaszać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres kontakt@lokalna-zywnosc.pl.

Projekt realizowany jest we współpracy samorządu województwa z marszałkowskim Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Przysieku.

Świeże produkty od lokalnych rolników można kupić także na wielu targowiskach w regionie, które przeszły gruntowną rewitalizację dzięki środkom unijnym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Czytaj:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 stycznia 2023 r.