Aktualności

Laureaci Nagród Marszałka 2018 w kategorii Badania naukowe i postęp techniczny, fot. Andrzej Goińśki
Laureaci Nagród Marszałka 2018 w kategorii Badania naukowe i postęp techniczny, fot. Andrzej Goińśki

Laureaci Nagród Marszałka 2018: Badania naukowe i postęp techniczny

Dr hab. Ireneusz Grulkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum w Bydgoszczy to laureaci tegorocznych Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii ,,Badania naukowe i postęp techniczny”. W tej kategorii wyróżniono również młodego wynalazcę Marka Rauchfleisza z Torunia i Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka.

 

Nagrody Marszałka to nasze najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych laureatach w materiale: „Gala Nagród Marszałka 2018”.

 

Dr hab. Ireneusz Grulkowski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) otrzymał Nagrodę Marszałka za  opracowanie dotyczące budowy nowej generacji tomografów optycznych OCT. Zespół pod jego kierownictwem opublikował pracę na ten temat w czasopiśmie ,,Optica” (we współpracy z zespołem prof. Pablo Atrala z Uniwersytetu w Murcji [Hiszpania]). Po raz pierwszy przedstawiono w niej możliwości obrazowania zarówno przedniej, jak i tylnej części oka ludzkiego za pomocą tego samego urządzenia. To nowatorskie podejście umożliwiło również pomiar odległości wewnątrzgałkowych w oku ludzkim. Pozwoli to na rozwój urządzeń okulistycznych nowej generacji.

 

Nagrodę w tej samej kategorii odebrał również zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Macko, dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański (wszyscy: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska (wszyscy: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Naukowcy opracowali egzoszkielet pasywny dla dzieci z osłabieniem sił kończyn górnych, drukowany w technologii 3D. Powstanie urządzenia wymagało integracji wiedzy oraz badań interdyscyplinarnych w nowych dziedzinach. Jego wdrożenie na masową skalę będzie ważną innowacją społeczną, pozwalającą na zapobieganie wielu nieprawidłowościom w rozwoju dzieci i rozwinięcie pacjentom ich wrodzonego potencjału. W szerszym kontekście osiągnięcie jest dowodem na poprawność koncepcji interdyscyplinarnych badań międzyuczelnianych pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum UMK.

 

Wyróżnienia trafiły do jednego młodego wynalazcy i jednej instytucji. Marek Rauchfleisz  jest uczniem klasy VII Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu. Chłopiec stworzył wyjątkowy telefon komórkowy TeKoSp dedykowany osobom niedowidzących, po operacji oczu, w podeszłym wieku. Swoją pomysłowością udowodnił, że potrafi wykorzystać nowoczesne technologie w służbie innym osobom.

 

Wśród wyróżnionych znalazło się też Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka za wydanie pierwszego tomu Wielkiej Księgi Balneologii Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej. To pierwsza tak obszerna publikacja zajmującej się problematyką lecznictwa uzdrowiskowego.

 

 Film prezentujący laureatów Nagród Marszałka w kategorii ,,Badania naukowe i postęp techniczny”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 lipca 2018 r.