Aktualności

Wojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj Kuras
Wojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj Kuras

Kurs na Horn

12 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim odbył się wojewódzki etap konkursu wiedzy o morskiej historii Polski „Kurs na Horn”, przygotowany wspólnie przez samorząd województwa oraz Bractwo Kaphornowców. Nagrodą dla piątki zwycięzców będzie tygodniowy rejs po Bałtyku.

 

Adresowany do młodych ludzi edukacyjno-wychowawczy program „Kurs na Horn” łączy edukację morską i historyczną z morskim kształtowaniem charakterów. Jego częścią jest kilkuetapowy konkurs, w którym należy wykazać się wiedzą o polskiej historii morskiej i dokonaniach polskich żeglarzy kapehornerów. Nagrodą główną dla laureata przyszłorocznego finału ogólnopolskiego będzie udział w rejsie na Przylądek Horn w 2019 roku. W ubiegłorocznej części rywalizacji wzięło udział ponad 1,8 tysiąca uczniów z 17 gmin w regionie (więcej).

 

W tym roku w organizowanych w ramach programu spotkaniach z żeglarzami uczestniczyło ponad 3 tysiące uczniów z 12 szkół średnich w regionie. Do konkursu na etapie szkolnym przystąpiło 300 uczniów z 10 szkół w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu i Nakle nad Notecią. Nagrodą dla 55 najlepszych był dwudniowy rejs pod żaglami na trasie Gdańsk-Hel-Gdynia-Gdańsk.

 

Drugi, wojewódzki etap rywalizacji odbył się 12 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim. Test wiedzy o morskiej historii Polski napisało 28 uczniów, którzy wcześniej przygotowali także tematyczne prezentacje (lista). Piątka zwycięzców weźmie udział w wakacyjnym, tygodniowym rejsie po Morzu Bałtyckim, będzie mogła także uczestniczyć w ogólnopolskim finale w drugiej połowie 2018 roku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 czerwca 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2017 r.

 

Wojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj KurasWojewódzki etap konkursu „Kurs na Horn”, fot. Mikołaj Kuras