Aktualności

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk
Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk

Kultura w przedświąteczny czas

Kiermasze, warsztaty, spektakle, koncerty kolęd i pastorałek – wojewódzkie instytucje kultury przygotowały bardzo bogaty program, który wprowadzi odwiedzających w bożonarodzeniowy czas.

 

Przedświąteczne spotkanie Maurycym i jego przyjaciółmi podczas spektaklu „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” to już tradycja w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym. Inscenizacje odbędą się 13 i 14 grudnia w budynku Fundacji Wiatrak w Bydgoszczy oraz 19 i 20 grudnia w toruńskim klubie Od Nowa (więcej).

 

Pchli targ, wigilijne spotkanie z poezją, koncert kolęd – bogaty przedświąteczny program to doroczna tradycja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wyjątkowe przedmioty – starocie lub rękodzieło będzie można nabyć także 16 grudnia podczas świątecznego pchlego targu połączonego ze śpiewaniem kolęd (więcej). Z kolei 18 grudnia w Salonie Hoffmann KPCK zasiądą poeci, autorzy tekstów z Bydgoszczy i regionu. Zamiast wigilijnego karpia poczęstujemy gości duchową strawą, jaką jest mądrość, głębia, emocjonalność i różnorodność poezji (więcej).

 

Książnica Kopernikańska zaprasza do swoich placówek na przedświąteczne warsztaty. 18 grudnia odbędą się one w filiach przy Kościuszki i Mickiewicza. Uczestnicy wykonają bombki choinkowe, a także wysłuchają opowieści o polskich zwyczajach bożonarodzeniowych, nie zabraknie niespodzianek i słodkiego poczęstunku. Dwa dni później 20 grudnia warsztaty rękodzielnicze odbędą się w filii przy Lelewela. Książnica zaprasza także w najbliższy czwartek (13 grudnia) na kiermasz rękodzieła, który odbędzie się w filii przy Żwirki i Wigury. Więcej o wszystkich wydarzeniach na stronie książnicy.

 

Najpiękniejsze kolędy zabrzmią w okresie adwentowym w Filharmonii Pomorskiej trzykrotnie: 14, 19 i 21 grudnia. Podczas pierwszego koncertu wystąpi Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis i Mała Formacja Chóralna. Podczas drugiego chór akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Bernarda Mendlika, Benedykta Odyi oraz Michał Wachowiak (organy) i Katarzyna Jaracz (sopran). Dwa dni później kolędy i pastorałki wykona Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Bernarda Chmielarza oraz chóry dziecięce ze szkół z Bydgoszczy i regionu. Więcej tutaj i tutaj.

 

Na muzyczne spotkania z kolędami Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza tuż po świętach Bożego Narodzenia. 27 grudnia kolędowanie poprowadzą pracownicy ośrodka, a 5 stycznia tradycyjne kolędy i pastorałki wykona góralski zespół Zospa. Więcej tutaj i tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 grudnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2018 r.

 

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz PiecykKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz PiecykKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz PiecykKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk