Aktualności

Piernik w najbliższą sobotę będzie miał swoje święto, fot. Mikołaj Kuras
Piernik w najbliższą sobotę będzie miał swoje święto, fot. Mikołaj Kuras

Kultura na weekend

Święto Toruńskiego Piernika, koncert „Zaucha Przyjaciele” na toruńskim Rynku Staromiejskim, inauguracyjna edycja interaktywnego festiwalu w Chełmnie, kolejne odsłony letnich cyklicznych koncertów w Bydgoszczy i Szafarni oraz Organowy Koncert przy Świecach w Nieszawie to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Piernik, czyli jeden z symboli Torunia w sobotę (13 sierpnia) będzie miał swoje święto. Tegoroczna edycja imprezy będzie miała zupełnie inny wymiar. W programie znajdą połączone z degustacją pokazy kulinarne znanych szefów kuchni, międzynarodowe warsztaty piernikarskie, rodzinne śniadanie na dziedzińcu toruńskiego Ratusza, I Toruński Zlot Food Tracków oraz koncerty zespołów Funkologia i Mikromusic. To wszystko przez całą sobotę w przestrzeni toruńskiej starówki. Organizację imprezy wspiera Urząd Marszałkowski. Więcej tutaj.

 

W niedzielę (14 sierpnia) władze Torunia oraz Toruńska Agenda Kulturalna zapraszają na koncert pamięci Andrzeja Zauchy „Zaucha Przyjaciele”, który odbędzie się na Rynku Staromiejskim (początek o godzinie 20). Wystąpią Krystyna Prońko, zespół pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego oraz laureaci Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy. Imprezę poprowadzi dziennikarz Paweł Sztompke. Wstęp Wolny.  

 

9 Hills to interaktywny festiwal sztuki, historii i fantastyki, którego pierwsza edycja odbędzie się w weekend (12-14 sierpnia) w Chełmnie. W programie koncerty, instalacje przestrzenne i projekcje, wystawa rzeźb plenerowych z metalu i ognia, pokazy teatrów ognia oraz największa w Polsce gra miejska, w której weźmie udział kilka tysięcy osób na raz. Motywem przewodnim gry będzie podróż w czasie, jej goście przeniosą się w różne epoki aż o XI stulecia, aby zaingerować w chełmiński bieg historii. Więcej na stronie wydarzenia.

 

W niedzielę (14 sierpnia) kolejna odsłona cyklu „Wakacje z Chopinem”, odbywającego się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Utwory największego polskiego kompozytora (mazurki, walce, Nokturn cis-moll, Impromptu cis-moll, Scherzo b-moll, Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur) wykona Maciej Pabich, koncertujący w kraju i zagranicą profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Więcej na stronie ośrodka, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Miłośnicy piosenek Franka Sinatry i nie tylko usłyszą w niedzielę  (14 sierpnia) jego największe przeboje podczas kolejnej odsłony cyklu „Rzeka muzyki”. W amfiteatrze Opery Nova wystąpi Natalia Świerczyńska, absolwentka wydziału wokalistyki jazzowej poznańskiej AM. Towarzyszyć jej będą Mateusz Urbaniak (fortepian), Wojciech Judkowiak (kontrabas), Sebastian Skrzypek (perkusja) i Dawid Kostka (gitara). Więcej na stronie projektu.

 

W piątek (12 sierpnia) w kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie odbędzie się VIII Organowy Koncert przy Świecach. Przy zabytkowych organach zasiądzie Marek Stefański, wirtuoz tego instrumentu,  uczeń legendy polskiej organistyki prof. Joachima Grubicha. Od 2012 roku krakowscy i warszawscy studenci profesora spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych i tym samym jego szkoły.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 sierpnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2016 r.