Aktualności

Koncert podczas cyklu „Rzeka muzyki” w amfiteatrze Opery Nova, fot. Tymon Markowski
Koncert podczas cyklu „Rzeka muzyki” w amfiteatrze Opery Nova, fot. Tymon Markowski

Kultura na weekend

Kompozycje Chopina, a także muzyka z filmów i seriali zabrzmią podczas weekendowych koncertów w Bydgoszczy, Toruniu i Szafarni. Polecamy także kolejną odsłonę Festiwalu Teatrów Ulicznych na toruńskiej starówce.

 

W niedzielę (31 lipca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni kolejna odsłona cyklu „Wakacje z Chopinem”.  W interpretacji Pawła Kowalskiego zabrzmią Scherzo b-moll, preludia, mazurki i nokturny największego polskiego kompozytora. Więcej na stronie ośrodka, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzyka fortepianowa zabrzmi również podczas niedzielnego (31 lipca) koncertu w ramach bydgoskiego projektu „Rzeka muzyki”. W amfiteatrze Opery Nova wystąpi Piotr Nowak, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Więcej na stronie projektu.

 

Tematy muzyczne z filmów i seriali „Gra o Tron”, „Anioły i Demony”, „Dobry Zły i Brzydki”, „Władca Pierścieni”, „Osada”, „Harry Potter”, „Różyczka” zabrzmią w piątek i sobotę (29 i 30 lipca) w toruńskim Dworze Artusa. Wykonania filmowych melodii podejmie się Kwartet Infinito, tworzony przez absolwentki Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu oraz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Więcej na stronie Dworu Artusa.

 

Rynek Staromiejski w Toruniu  w sobotę i niedzielę (30 i 31 lipca) stanie się przestrzenią teatralnych zmagań hiszpańskiej grupy Factoria Circular. Podczas spektaklu „Rodafonio” wielkie koło wysokości czterech metrów toczyć się będzie po starówce, a na nim zasiądą przygrywający muzycy. Samo koło będzie gigantyczną wariacją na temat roweru przekształconego w bajkowo-muzyczną konstrukcję. Spektakl przemierzył liczne miasta w całej Europie, by tego lata zawitać do Torunia. Więcej na stronie Festiwalu Teatrów Ulicznych, w ramach którego odbędzie się weekendowe przedstawienie.

 

Czytaj też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 lipca 2016 r.