Aktualności

„Potępienie Fausta” w Operze Nova, fot. Tymon Markowski
„Potępienie Fausta” w Operze Nova, fot. Tymon Markowski

Kultura na weekend

Inauguracja festiwalu teatralnego Kontakt, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla dzieci i młodzieży w Szafarni, premiera w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym  w Toruniu, koncert dla mam w auli toruńskiego UMK, koncerty w Filharmonii Pomorskiej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, a także spotkanie autorskie w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – najbliższy weekend obfituje w wydarzenia kulturalne.

 

Filharmonia Pomorska zaprasza na dwa koncerty. W piątek (20 maja) Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz mezzosopranistka Katarzyna Krzyżanowska zaprezentują utwory Mozarta, Mahlera i Brahmsa. W niedzielę (22 maja) nadzwyczajny recital fortepianowy, wystąpi laureatka III nagrody zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Kate Liu. W programie Nokturn h-dur i Sonata h-moll  Chopina, ballady Brahmsa i Sonata b-dur Mozarta. Więcej na stronie filharmonii.

 

Na deski Opery Nova w weekend (21 i 22 maja) powróci „Potępienie Fausta” Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, które zainaugurowało zeszłoroczny Bydgoski Festiwal Operowy.  Opera Nova jako jedyna w Polsce ma w swoim repertuarze sceniczną wersję działa Berlioza, stworzonego na podstawie dramatu Goethego. Orkiestrę poprowadzi Grzegorz Berniak, jeden z najciekawszych dyrygentów młodego pokolenia. Więcej informacji na stronie opery.

 

W piątek (20 maja) w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej odbędzie się koncert, podczas którego swoje umiejętności zaprezentują uczniowie klas wokalnych Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.  W programie pieśni, arie i duety oraz utwory musicalowe (między innymi z „West Side Story” i „Upiora w Operze”). Więcej na stronie muzeum.

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza w niedzielę (22 maja) na spotkanie z Sylwią Dullin, autorką książki „Mój rodowód”, w której wspomina dzieje przodków swojej rodziny na tle wydarzeń związanych z Wielkopolską i Pomorzem, a także o swoim dzieciństwie przed II wojną światową, zagrożeniach i zmartwieniach czasu wojny i pracy w okresie PRL-u. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Kultura okolic- okolice kultury”. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2016 r.