Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk
Fot. Łukasz Piecyk

Kujawsko-pomorskie zakamarki zapraszają!

Gorąco? Na plaży w Pieczyskach można spotkać klauna, kuglarza i żeglarza. Na stacji Koronowo czeka drezyna “Krystyna”. Do Ciechocinka zachęca festiwal pięknego śpiewu, w Kłóbce proszą na “wieńcowe”. To nasze miejsca „paszportowe”. Kujawsko-pomorski „Paszport Turystyczny” działa już po raz siódmy. Zapraszamy do podróżowania z papierową książeczką lub mobilną aplikacją przez całe lato. Na najaktywniejszych czekają nagrody. „Paszporty” można odbierać w punktach Informacji Turystycznej w całym regionie.

 

 • Koronowo, 4 sierpnia
  Festiwal Artystów Ulicznych „Sztuka dla Sztuki”

              Plaża w Pieczyskach

Sztuka uliczna rządzi się własnymi prawami. Balansuje na granicy taniej rozrywki i zachwycających, odważnych form artystycznych, które, choć ulotne w swej naturze – potrafią na długo zapaść w pamięć odbiorców. Ich niepowtarzalność pozwala nie tylko artystom, ale i nam – widzom -poczuć się wyjątkowo. Dane nam było uchwycić moment! Tym razem nie w gwarnym centrum miasta ale na równie gwarnej plaży. Sztuka dla sztuki? Sztuka… by piękniej żyć!

 

Koronowo zaprasza na skoczny maraton w wykonaniu grupy „Pomarańcza Fit”. Potem będzie równie orzeźwiająco! Teatr „Pomarańczowy Cylinder” zabierze nas w pełną przygód podróż po Polsce, a grupa animacyjna „Fantazja”, w anturażu artystów ulicznych, zapewni dobrą zabawę najmłodszym. Kapela „Koronowiacy” odtworzy klimat dawnych miejskich podwórek, a wieczorem na scenie w Pieczyskach zaprezentują się dwie białoruskie orkiestry – młodzieżowa „Złociennica” oraz Orkiestra Instrumentów narodowych „Accord”.  

Więcej na: www.koronowo.pl/kultura/kultura-aktualnosci/2415-i-festiwal-artystow-ulicznych-sztuka-dla-sztuki

 

 • Koronowo, 4 i 5 sierpnia
  Przejazdy drezyną

Koronowo – Wilcza Góra – Koronowo

Koronowo – Pruszcz Bagienica – Koronowo

 

Chłopaki i dziewczyny – na ochłodę najlepsze drezyny! W pierwszy weekend sierpnia Koronowska Kolej Drezynowa zaprasza na przejazdy Drezyną „Krystyną” z silnikiem kultowego malucha, wygodnymi siedzeniami i „naturalnym air-condition”. Widoki i wrażenia, że zrywa berecik!

Rezerwacja miejsc pod numerem tel. 798 203 446

 

 • Ciechocinek, 4-8 sierpnia
  Festiwal Operowo-Operetkowy

  Muszla Koncertowa/Teatr Letni

Zaczną „z wysokiego C” galowym koncertem w muszli koncertowej, by następnie przenieść się do kameralnych wnętrz Teatru Letniego. Mistrzowie operetki, „najpiękniejsze duety świata”, przeboje Programu Pierwszego Polskiego Radia. Dyrektor festiwalu, Kazimierz Kowalski, wysyła jasny sygnał nt. charakteru ciechocińskiego wydarzenia:  „W dobie wzrastającej popularności muzycznego kiczu, kiedy coraz bardziej skomercjalizowany przemysł muzyczny sprzyja najczęściej mało wymagającym uczestnikom kultury, muzyka poważna pozostaje ostoją prawdziwego kunsztu, harmonii i spójnej konsekwentnej opowieści.” Organizatorzy mogą mieć satysfakcję. Publiczność od lat tłumnie odwiedza muszlę koncertową, by podziwiać wybitnych artystów.

Więcej na: www.ciechocinek.pl/index.php?akcja=art_zobacz&art_id=136&id_news=2300

 

 • Kłóbka, 5 sierpnia
  Festyn folklorystyczny „Jaki siew, takie żniwo”
  Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny

„Plon niesiemy, plon, w jegomości dom”, śpiewał orszak żniwiarzy niosący na dziedziniec pana okazałe wieńce z żyta i pszenicy, przyozdobione kwiatami z wiejskich ogrodów.  W „Wieńcowe” bawiono się przez całą noc świętując koniec ciężkiej żniwnej pracy. Ziemia znów dała plon – zapełniły się stodoły, dworskie spichlerze i przydomowe spiżarnie.

 

Od czasu do czasu Park Etnograficzny w Kłóbce przywołuje ludowe tradycje, obrzędy i zwyczaje.
W niedzielę 5 sierpnia, w godz. 15.00-18.00 odbędzie się festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Jaki siew, takie żniwo”. Zespół „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin przedstawi bogate zwyczaje „wieńcowe”, odtwarzając odświętny orszak żniwiarzy. Usłyszymy żniwne pieśni, podziękowania za urodzaj, poznamy wiejskie zabawy. Weźmiemy udział w pokazach dawnych zajęć gospodarskich – koszenia, wiązania i ustawiania snopków, czyszczenia zboża, produkcji mąki, kaszy, oleju oraz wyrobu masła a także przygotowania do pracy wiatraka „koźlaka”. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia oraz Zespół Ludowy „Radojewiczanie” z Radojewic zaprezentuje regionalne pieśni, tańce i zabawy. Poznamy pracę rzemieślników, którzy reprezentują ginące zawody — kowala, garncarza, plecionkarza. Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia zadba o dzieci zapewniając gry i zabawy na wiejskim podwórku oraz warsztaty wyrobu papierowych wiatraczków. Od godziny 13.00, wzdłuż drogi skansenu, staną stragany z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła.

 

Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Więcej na: muzeum.wloclawek.pl/zapraszamy-wiencowe-skansenie-klobce

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

 

3 sierpnia 2018 r.