Aktualności

Kujawsko-pomorskie regionem Chopina

Kujawsko-pomorskie regionem Chopina

Recitale regionalne i zagraniczne, spektakl teatralno-muzyczny przybliżający twórczość kompozytora oraz zjazd organizacji chopinowskich za całego świata to wydarzenia, które złożyły się na, organizowany przez samorząd województwa, projekt „Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako marki kulturowej regionu w latach 2014-2015”. Dziś (16 czerwca) w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu ostatnie przedstawienie „Remix (hip HIP cHOPin REMIX improwizacja rytmem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej)”, będącego częścią przedsięwzięcia.

 

W ramach przedsięwzięcia „Muzyczne barwy regionu Chopina”,  będącego częścią projektu, pianista Paweł Wakarecy wystąpił poza granicami naszego kraju z recitalami w miastach związanych z Fryderykiem Chopinem. Koncerty odbyły się w monachijskim Pałacu Nymphenburg, paryskiej Salle Cortot, edynburskiej Katedrze St. Giles oraz londyńskiej Westminster Cathedral Hall.

 

Kolejną częścią projektu był cykl pięciu recitali chopinowskich w miastach województwa kujawsko-pomorskiego pod nazwą „Region Chopina”. Od marca do maja odbyły się koncerty w Grudziądzu, Chełmnie, Inowrocławiu, Lubostroniu (powiat żniński) i Sypniewie (powiat sępoleński). Występy zostały zrealizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Zagrali pianiści młodego pokolenia Piotr Kępiński i Ivan Shemchuk. Więcej tutaj.

 

W regionie odbył się także zjazd Zarządu Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich (14-17 maja), organizacji zrzeszającej towarzystwa chopinowskie z 24 krajów z całego świata. Goście wzięli udział w trwających w tym czasie przesłuchaniach konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży oraz obejrzeli w Baju Pomorskim przedstawienie dotyczące życia i twórczości Fryderyka Chopina. Więcej tutaj.

 

Częścią projektu był konkurs na spektakl poświęcony Fryderykowi Chopinowi, przybliżający postać i twórczość Fryderyka Chopina oraz regionalne dziedzictwo związane z kompozytorem. Zwyciężył scenariusz Romana Kołakowskiego „Remix (hip HIP cHOPin REMIX improwizacja rytmem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej)”, który został trzynaście razy prezentowany na scenach województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Grany był m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku, Toruniu, Szubinie, Żninie, Brodnicy, Chełmży, Górsku i Golubiu-Dobrzyniu. Spektakl jest nowatorskim połączeniem klasycznej wersji muzyki kompozytora z jej współczesną interpretacją.

 

 „Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako marki kulturowej regionu w latach 2014-2015” jest kontynuacją projektów, które zostały zrealizowane w roku 2010 oraz w latach 2011-2013. Pomysł realizacji pierwszego powstał w roku 2010 ogłoszonym przez UNESCO Rokiem Fryderyka Chopina, z uwagi na przypadającą w nim 200-rocznicę urodzin polskiego kompozytora. W naszym regionie uroczyste obchody rocznicy miały szczególne uzasadnienie, bowiem Kujawsko-Pomorskie jest drugim województwem po Mazowieckim, w  którym znajduje się najwięcej miejsc i obiektów związanych z życiem i twórczością Chopina. W ramach wszystkich projektów zrealizowano kilkadziesiąt koncertów, interdysplinarne widowiska muzyczne, wystawy, wydano płyty i albumy, a z całości skorzystały rzesze mieszkańców, nie tylko na Kujawach i Pomorzu.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 czerwca 2015 r.