Aktualności

Konferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Konferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Kujawsko-Pomorskie partnerem Halowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce

Wielkimi krokami zbliżają się Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, które w dniach 5-7 marca odbędą się w Toruniu. Podczas czwartkowej (4 lutego) konferencji prasowej prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński otrzymał z rąk członka zarządu Anety Jędrzejewskiej promesę dofinansowania imprezy o wartości 600 tysięcy złotych. W spotkaniu wzięły udział przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i Marika Popowicz-Drapała, sprinterka Zawiszy Bydgoszcz, olimpijka i medalistka Mistrzostw Europy w sztafecie 4×100 m.

 

Jestem zadowolona, że samorząd województwa tak wyraźnie przyczynia się do tego, żeby sport w naszym regionie jaśniał. Cieszy mnie szczególnie to, że wspieramy uzdolnionych młodych sportowców, którzy później – tak jak obecna dziś nasza stypendystka Marika Popowicz-Drapała – mogą reprezentować nasz region w renomowanych imprezach i być naszą dumą – mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

 

– Pasja rodzi profesjonalizm, a profesjonalizm daje jakość. Sportowcy, którzy staną na toruńskiej Arenie to właśnie ludzie z pasją, którzy – pomimo trudności związanych z pandemią – włożyli w przygotowanie wiele wysiłku i zaangażowania, poświęcili dużo czasu, żeby pokazać się w Toruniu w jak najlepszej formie. Bądźmy z nimi i trzymajmy kciuki – podkreśliła członek zarządu Aneta Jędrzejewska.

 

– Żałuję, że kibice, którzy są motorem napędowym dla każdego sportowca, nie będą mogli fizycznie towarzyszyć nam podczas zawodów. Liczę jednak na to, że będą nas wspierać przed ekranami telewizorów i komputerów. Młodym sportowcom życzę, żeby nie bali się sięgać po swoje marzenia, bo pasja i zaangażowanie sprawią, że bardzo szybko uda się je zrealizować – mówiła olimpijka Marika Popowicz-Drapała.

 

– Pragnę podkreślić, że najważniejsze lekkoatletyczne imprezy ostatnich lat odbywają się właśnie na Kujawach i Pomorzu. Wspaniała hala, dofinansowanie m.in. z samorządu województwa, czołowi lekkoatleci – to gwarancja tego, że nadchodzące zawody odbędą się na najwyższym poziomie – zaprasza prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

 

Arena Toruń centrum sezonu halowego

Od 2015 roku polscy lekkoatleci podczas sezonu halowego rywalizują w Arenie Toruń, gdzie odbywają się najważniejsze imprezy krajowe – mistrzostwa Polski juniorów i seniorów. Wisienką na torcie jest mityng Copernicus Cup – od trzech lat zaliczany do World Athletics Indoor Tour Gold  – serii pięciu najlepszych mityngów halowych na świecie. Boston, Karlsruhe, Lievin, Madryt – w tak doborowym towarzystwie znalazł się gród Kopernika.

 

Czołówka światowa uwielbia nasz obiekt, gdzie szybka bieżnia i doping publiczności dodają zawodnikom skrzydeł. Tu przed rokiem Armand Duplantis ustanowił rekord świata w skoku o tyczce wynikiem 6.17 m. To nie jedyny rekord świata pobity w toruńskiej hali. Wcześniej w 2016 roku rekord świata juniorek w biegu na 60 metrów – 7.07 s. ustanowiła Ewa Swoboda, a w 2018 roku rekord świata juniorek w biegu na 60 m przez płotki – 8.00 s. pobiła Klaudia Siciarz.

Samorząd województwa wsparł budowę Areny Toruń kwotą 30 mln złotych (dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020) i jest partnerem instytucjonalnym mityngu Copernicus Cup od pierwszej edycji.

 

Międzynarodowe zawody na stadionie bydgoskiego Zawiszy

Stadion Zawiszy w Bydgoszczy od 1999 roku jest miejscem rozgrywania międzynarodowych imprez lekkoatletycznych rangi mistrzostw Europy i świata. Dzięki staraniom Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, władz samorządowych Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka gościł m.in. : w 1999 roku Mistrzostwa Świata Kadetów; w 2003 i 2017 roku Mistrzostwa Europy U-23 (młodzieżowców), w 2004 roku Superliga Lekkoatletyczna (obecnie Drużynowe Mistrzostwa Europy), w 2008 i 2016 roku Mistrzostwa Świata Juniorów U-20. Ponadto Bydgoszcz była gospodarzem Mistrzostw Świata w biegach przełajowych w 2011 i 2013 roku, biegacze rywalizowali na trasach w Myślęcinku. W 2019 roku na stadionie Zawiszy reprezentacja Polski odniosła historyczne zwycięstwo w Drużynowych Mistrzostwach Europy, a puchar dla mistrzów odbierał kapitan Marcin Lewandowski (wówczas Zawisza Bydgoszcz).  Od dwóch lat organizowany jest Memoriał Ireny Szewińskiej – międzynarodowy mityng, który w 2021 roku będzie miał rangę World Athletics Continental Gold. Imprezy te wspierał finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Wsparcie samorządu województwa dla lekkiej atletyki w regionie to również:

  • stypendia sportowe (stypendystami byli m.in. Paweł Wojciechowski, Iga Baumgart-Witan, Marika Popowicz-Drapała, Katarzyna Kowalska, Adrianna Sułek, Klaudia Kazimierska);
  • szkolenia sportowe w klubach – umowy dotacyjne;
  • program „Lekkoatletyka dla każdego” – od 2015 roku samorząd województwa wspiera program kwotą 200 tysięcy złotych rocznie;
  • infrastruktura lekkoatletyczna – ze środków pozostających w dyspozycji samorządu województwa wybudowano kilkadziesiąt obiektów lekkoatletycznych w regionie, m.in.: stadiony w Inowrocławiu i Włocławku, hala Arena Toruń, pełnowymiarowe bieżnie w Barcinie (powiat żniński), Chełmnie, Tucholi, Kowalewie Pomorskim (w powiecie golubsko-dobrzyńskim), Warlubiu (powiat świecki), Baruchowie (w powiecie włocławskim).

 

Regionalna baza obiektów lekkoatletycznych w liczbach:

  • 1 hala pełnowymiarowa
  • 2 hale niepełnowymiarowe/treningowe
  • 7 stadionów pełnowymiarowych
  • 20 bieżni pełnowymiarowych
  • 14 bieżni okólnych niepełnowymiarowych
  • 24 bieżnie i urządzenia lekkoatletyczne.

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2021 r.

 

Konferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja prasowa Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP